8 Ekim 2009 Perşembe

NBA 2009-10 Sezonu: New Jersey Nets''Çevreye verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.''

2010-11 Sezonu için çalışmalar devam ediyor. New Jersey Nets, geleceğini inşâ etmeye konsantre durumda. Jason Kidd ile Richard Jefferson'ın ardından sezon öncesi Vince Carter'ın da elden çıkarılması, New Jersey Nets'in bu konuda ne kadar kararlı çalıştığını kanıtlıyor olmalı. Ortaya çıkan son görüntü üzerinden Nets'in 2009-10 ve 2010-11 Sezonu'ndaki muhtemel senaryosunu okuyabiliriz. Ancak bunun için Dallas Mavericks ile Jason Kidd merkezli takasa dek gitmemiz gerekiyor.

New Jersey Nets Genel Menajeri Rod Thorn, NBA'deki en başarılı yöneticilerden biri. Şubat 2008'de Batı'nın dev takımları, kısa vadede başarı hedefi ile, oyuncu alışverişi konusunda önemli hamlelerde bulunmuşlardı. Los Angeles Lakers'ın Pau Gasol ve Phoenix Suns'ın Shaquille O'Neal ile anlaşması, bir sonraki günü çok fazla düşünmeyen Mark Cuban için tetikleyici birer güçtü. Mavericks'in sahibi, Jason Kidd'i eski takımına geri getirebilmek ve bir sezon önce NBA Finalleri'nde kaçırılan şampiyonluğu kazanabilmek adına, Rod Thorn'un oldukça cüretkâr isteklerine karşılık vermek durumunda kalmıştı. Jason Kidd'i Mavericks'e gönderdi, New Jersey Nets. Ancak karşılığında dünyaları aldı.

Dallas Mavericks'in gelecek vadeden oyun kurucusu Devin Harris, New Jersey Nets'in yolunu tutuyordu bu dev takasta. Harris'in yanı sıra, alışverişin tamamlanabilmesi adına, Keith Van Horn, Maurice Ager, DeSagana Diop ve Trenton Hassell gibi rotasyon oyuncuları ile 3 milyon dolar nakit para ve 2008 ila 2010 yıllarında Mavericks'in sahip olacağı Birinci Tur draft hakları da Nets'in kontrolüne geçmişti. Dallas Mavericks ise, tüm bunların yanında Jason Kidd ile birlikte yalnızca Antoine Wright ve Malik Allen'ı kadrosuna katabiliyordu. Mavericks'in hedefi, o sezon içerisinde NBA Şampiyonluğu'nu elde etmekti. Olmadı. New Jersey Nets, geleceği tasarlamaya başlamıştı. Ve evet... Gelişim, hâlâ devam ediyor.2008-09 New Jersey Nets: Rod Thorn ve Geleceğin Programlanması

2010-11 Sezonu öncesinde NBA, inanılmaz bir hız kazanacak. LeBron James, Dwyane Wade, Chris Bosh ve Amare Stoudemire başta olmak üzere, birçok yıldızın sözleşmesi sona eriyor. Nets'in tüm planları, 2010 Yazı üzerine. Attığı her adıma kadar hem de.

New Jersey Nets'in kadrosunda yakın zamana dek, üç büyük oyuncu bulunuyordu. Jason Kidd, Richard Jefferson ve Vince Carter. Bu yıldızların yüksek kalitelerinin kontrat karşılıklarına yansıması, sürpriz sayılmazdı bu anlamda. Thorn, Jason Kidd takası ile birlikte bir karar verdi. Ve 2010-11 Sezonu öncesinde, maaş limiti özelindeki hareket alanını genişletebilmek adına, büyük kontratlı oyuncuları ile vedalaşmaya başladı. Richard Jefferson, bu amaç doğrultusunda, 2007-08 Sezonu öncesi, Milwakuee Bucks'a gönderildi.

New Jersey Nets, Richard Jefferson'dan vazgeçerken Milwakuee Bucks'tan Yi Jianlian ve Bobby Simmons'ı kadrosuna katıyordu. Mantık basit. Vince Carter, takımda kalmıştı. Belli nedenleri vardı. New Jersey Nets'in iki sezon içerisinde Brooklyn'e taşınması planlanıyor. Rod Thorn önderliğindeki Nets Yönetimi, Brooklyn öncesinde takımı sabata kavuşturma peşindeydi. Ve New Jersey'den Brooklyn'e taşınana dek Vince Carter'ın Izod Center'daki seyircileri de salona çekmesi gerekiyordu. En azından kısa bir süreliğine. Bu yüzden tercih, Richard Jefferson'dan yana kullanılmıştı. Bu hamle ile birlikte, Nets'in 2008-09 Sezonu için 52 M$ seviyesindeki maaş toplamı, 2010-11 Sezonu öncesi 17 M$'a kadar düşecekti.

Rod Thorn'un 2008 Yazı'ndaki tek olumlu hamlesi değildi bu. Draft gecesinde müthiş bir seçim yapıyordu, New Jersey Nets. Gecede 10. sıradan oyuncu seçecek olan Nets, daha önceki dokuz takımın kısa oyunculara yönelmesi ile birlikte, Stanford University'den Brook Lopez'i kadrosuna kattı. Jason Kidd takasında Dallas Mavericks'ten elde edilen 21. sıra hakkı, Ryan Anderson'dan yana kullanıldı. 2008 NCAA Finalleri'nde Kansas Jayhawks'a kaybeden Memphis Tigers'ın Derrick Rose'dan sonraki en büyük yıldızı Chris Douglas-Roberts da 40. sıradan seçilerek New Jersey Nets'in yeni oyuncusu olmuştu. Geleceğini sağlam temeller üzerine oturtmak isteyen Nets adına, son derece yararlı bir tablo çıkıyordu ortaya.2009-10 Ölü Sezon: Vince Carter, Ryan Anderson v Courtney Lee, Rafer Alston, Tony Battie

2008-09 Sezonu'na bu gelişmeler eşliğinde başladı, New Jersey Nets.

Beklentiler yüksek değildi. Bir nevî, öğrenme senesiydi New Jersey Nets için. Tabii bir de, Devin Harris'in sorumluluk alma yılı. Sezon boyunca inişli çıkışlar performanslar görmek mümkündü Nets özelinde. Doğu Konferansı'nın en başarısız takımı olmaları bekleniyordu aslında. Ama oynadıkları basketbol, böylesi bir etiket için etkileyici sayılırdı. Vince Carter'ın kişisel gösterileri bir yanda kalsın; New Jersey Nets, aslında kendisine önemli dersler çıkarmış olmalıydı 2008-09 Sezonu'ndan.

2009-10 Sezonu öncesi, dev bir takas hamlesi daha geldi New Jersey Nets'ten. Rod Thorn, daha önce Mark Cuban'ı ağına düşürdüğü gibi, Orlando Magic Genel Menajeri Otis Smith ile de iyi bir anlaşma yaptı. Jason Kidd ve Richard Jefferson'ın ardından Vince Carter elde çıkarılacaktı. Geleceğini programlayan New Jersey Nets, Orlando Magic ile girdiği görüşme odasından Courtney Lee, Rafer Alston ve Tony Battie'yi kadrosuna katmış olarak çıkacaktı. Takasın tamamlanabilmesi adına Ryan Anderson da Nets'ten Magic'e geçiyordu. Orlando Magic, birkaç ay önce NBA Finalleri'nde Los Angeles Lakers'a kaybetmişti. Ve büyük bir yıldıza ihtiyacı vardı. Nets'in ise, kaliteli genç oyunculara. İki taraf için de kârlı bir anlaşma.

Vince Carter, her zaman piyasası olan önemli bir oyuncuydu. Rod Thorn, kozunu iyi kullanmıştı.

Courtney Lee, New Jersey Nets'e önümüzdeki sezonlar için seçme şansı verebilecek bir isim. Devin Harris ve Brook Lopez gibi iki önemli genç oyuncunun yanına rahatça Courtney Lee'yi ekleyebilirsiniz. Muhtemelen New Jersey Nets Yönetimi de bu şekilde düşünüyordu. Geçtiğimiz sezon NBA Finalleri'ne kadar yükselen Orlando Magic'in Playofflar'daki en kritik anlarında sürekli söz sahibi olan isimlerden biriydi, Courtney Lee.

New Jersey Nets, Vince Carter takasından 2010-11 Sezonu için yaklaşık 17 milyon dolarlık bir kâr elde edecek. İşin maddi tarafı bu. Ama diğer yanda Courtney Lee'nin, tıpkı Devin Harris örneğindeki gibi, Nets adına çok önemli bir kazanç olacağını söylemek de mümkün. Orlando Magic'ten New Jersey Nets'e geçiş yapan oyuncular Rafer Alston ile Tony Battie'nin sözleşmelerinin sezon sonunda bitecek olmaları, kesinlikle tesadüf değil. Hücumdaki hareketliliği ve savunma konsantrasyonu ile Nets'e olumlu katkılar vermesi beklenen Courtney Lee'nin yanı sıra, Rafer Alston da en azından kısa süreliğine Nets için bir opsiyon olabilir. Tony Battie, rotasyon içerisinde değerlendirilecektir sezon boyunca.2009-10 New Jersey Nets: Güçlü ve Zayıf Yönler


Nets'in en olumlu tarafını söylemeye gerek var mı? Tüm bu konuştuklarımız üzerine çıkan en güçlü sonuç: Gençlik!

2010-11 Sezonu öncesi Nets, hangi büyük yıldız ile anlaşırsa anlaşsın, takımın elinde üzerine gelecek inşâ edebilecek üç önemli oyuncu bulunuyor artık. Devin Harris (26), Brook Lopez (21) ve Courtney Lee (23). Devin Harris, geçtiğimiz sezon kariyer yılını yaşadı. Gösterdiği müthiş performansın karşılığını All-Star olarak aldı. Sezon boyunca, üç ayrı kategoride en iyi ismi oldu: Maç başına ortalama 21.3 sayı, 6.9 asist ve 1.7 top çalma.

Sezonun başında 10. sıradan seçilen Brook Lopez, 2008-09 Sezonu'nda ''All-Rookie'' takımına seçilmeyi başardı. O da üç ayrı kategoride takımının en iyi oyuncusu olarak geçti kayıtlara: Maç başına 8.1 ribaund, 1.8 blok ve %53.1 saha içi şut isabet oranı. Devin Harris, Brook Lopez ve Courtney Lee üçlüsüne, her şeye rağmen Yi Jianlian (21), Chris Douglas-Roberts (22), Sean Williams (23) ve Josh Boone (24) gibi genç oyuncuları eklemek mümkün. Heyecan verici maçlar çıkarabilir, New Jersey Nets. Özellikle Courtney Lee'nin katılımı ile birlikte oluşacak arka alanın (Devin Harris+Courtney Lee) saha içerisindeki hızını görebilmek, NBA'de yeni sezonu bekleme nedenlerinden biri.

Devin Harris, 2009-10 Sezonu'nda geçtiğimiz yılki bireysel performansının da üzerine çıkacaktır. Birkaç triple-double bile bekleyebiliriz kendisinden.

New Jersey Nets'in gençlik ateşi, kendilerini takip edenlere keyifli anlar yaşatacaktır hiç kuşkusuz. Tek maçlık harika performanslar izleyeceğimizden emin olabiliriz. Ama diğer yandan, bu özellikleri, Netsli oyuncuların sezon boyunca en büyük kâbusları olacaktır. Gençlik, bir yere kadar. Takım içerisindeki tecrübeli yıldızlara bakalım: Tony Battie, Rafer Alston, Keyon Dooling, Trenton Hassell, Eduardo Najera ve Bobby Simmons.

Gençlere yol göstermesi gereken oyuncuların kapasiteleri sınırlı. Ama bu noktada New Jersey Nets'in bir avantajı daha var. Takımın 2009-10 Sezonu'nda Playoff beklentisi yok. Geçtiğimiz sezon, evet bir hazırlık senesiydi. Ve bu sene için de genel bakış değişmemiş durumda. Harris, Lopez ve Lee'nin gelişim seneleri. Önümüzdeki yıldan itibaren New Jersey Nets'in yükselişi, bir anlamda onlara bağlı. Bu yüzden gösterecekleri performans çok önemli. Bir de koç Lawrence Frank. Takımla birlikte göreve başladığı ilk ayda harika işler çıkan Frank, Nets'teki altıncı sezonunun ardından güvenoyu kazanmıştı. Ama yine de iyi bir başlangıca ihtiyacı var. Her antrenörün dileği tabii bu.2009-10 New Jersey Nets: Yaz Mevsimine Hazırlık Süreci

New Jersey Nets, yeni sezon öncesi bir Rus milyarder olan Mikhail Prokhorov'un teklifi ile gündemde kaldı sürekli.

Ülkesinin en zengin ismi olan işadamı, 2008 yılında Euroleague'de şampiyonluğa ulaşan CSKA Moskova'nın sahibi. 44 yaşındaki Rus, NBA'de kulüp sahibi olan ve Amerika kıtası dışından gelen ilk isim olarak geçebilir tarihe. New Jersey Nets'in Brooklyn'e taşınma planlarının, bazı bürokratik sorunlardan dolayı, ertelenmesi gündeme gelmişti. Sıcak para, kapıları açabilir. (700 milyon $ gibi.) Genel fotoğrafta ise, 2009-10 Sezonu özelinde genç ve yetenekli bir Nets takımı izleyeceğimizi söyleyebiliriz. Umut var. Her şeye rağmen.

Sıradaki: New York Knicks.

Hiç yorum yok: