12 Ekim 2009 Pazartesi

NBA 2009-10 Sezonu: Toronto RaptorsBasketbol, Kanada'daki bir numaralı spor olmayabilir. Ama Hidayet Türkoğlu'nun katılımı sonrası, Türkiye'de Kanada'nın NBA'deki tek temsilcisi olan Toronto Raptors, daha yakından takip edilecek. Bu bir gerçek.

Raptors Genel Menajeri Bryan Colangelo, 2009 Yazı'nda fazla mesai yaptı. Bunun nedenleri vardı elbette. İyi anlayabilmek için geçtiğimiz yıla bir dönüş yapmamız gerekiyor. 2006-07 ve 2007-08 Sezonu'nda Playofflar'da mücadele eden Toronto Raptors'ın kendine özgü bir oyun anlayışı vardı. Kadrosunda bulundurduğu Anthony Parker, Rasho Nesterovic, Jose Calderon ve Andrea Bargnani gibi Avrupalı oyuncularla 2006-07 Sezonu'nu 47 galibiyet alarak Doğu Konferansı'nın üçüncü sırasında tamamlamıştı, Toronto Raptors. Bu büyük başarının ardından Colangelo da, Yılın Yöneticisi Ödülü'nün sahibi oluyordu. 2007-08 Sezonu'nda büyü devam etti. Sınırlı imkânlara rağmen 6. sıradan Playofflar'a kapağı atmayı başardı, Raptors.

2007 ve 2008'de benzer sonlar yaşandı ama. Önce New Jersey Nets, sonraki sezon Orlando Magic. Toronto Raptors, Playoff serisini kazanamadan sezonu kapamak durumunda kaldı.

Yapılan eleştiriler, genel olarak yumuşak olan takımın pota altındaki sertliğe kesinlikle cevap verememesi noktasında birleşiyordu. Phoenix Suns için çalışırken icraatleri ile bir mucize yaratan Colangelo (Mike D'Antoni'yi takımın başına getirmek, Steve Nash takasını gerçekleştirmek, Amare Stoudemire ve Shawn Marion'ı draft etmek gibi), 2008-09 Sezonu öncesi Indiana Pacers ile oyuncu alışverişine girdi. Buna göre; Pacers, takip eden iki sezonda toplam 44 milyon dolarlık kontratı bulunan Jermaine O'Neal'ın yanı sıra Nathan Jawai'yi Raptors'a gönderirken; T.J. Ford, Rasho Nesterovic, Maceo Baston ve Roy Hibbert, Indiana Pacers'ın yeni oyuncuları oluyorlardı.

2006 yılının bir numaralı seçimi Andrea Bargnani, Toronto Raptors adına iki sezon boyunca hayalkırıklığından öteye gidememişti. Öyle ki; 2007-08 Sezonu'ndaki kötü performansı nedeniyle Bargnani, ilk beşteki yerini bile kaybetmişti. Bu yüzden, pota altına bir takviye şart gibi görünüyordu. Raptors, tıpkı Sixers'ın Brand hamlesindeki gibi, bir risk aldı. Ve kariyerinin son iki sezonunda dizinden ciddi sakatlıklar geçiren Jermaine O'Neal'ı kadrosuna kattı. Aslında tek taraflı bir düşünce bu. O'Neal dizinden sorun yaşamazsa; Toronto Raptors, Chris Bosh ve Jermaine O'Neal ikilisi ile, NBA'in en iyi ön alan kombinasyonlardan birine sahip olacaktı. Ve evet, artık boyalı alanda biraz daha korkutucu sayılırlardı.

Toronto Raptors'ın Euroleague formatlı takımdan elde ettiği önemli kazanımlar vardı. NBA'in en iyi dış şut kullanan takımlarının başında geliyordu. Serbest atış yüzdelerinde mükemmele yakın bir takım görüntüsü içerisindeydi. Kenardan Jason Kapono, Carlos Delfino, Jose Garbajosa ve Jose Calderon gibi ciddi katkılar alma olanağına sahipti. Ama Jermaine O'Neal takası ile kaybettikleri de vardı. Mesela T.J. Ford. Raptors, PG rotasyonunda Ford ve Calderon ile müthiş bir ikili yakalamıştı. Antrenör Sam Mitchell, 48 dakikayı iki oyuncu arasında eşit olarak paylaştırıyordu. Ama T.J. Ford, 11 Aralık 2007 gecesi Atlanta Hawks ile yapılan karşılaşmada Al Horford'ın sert müdahalesi sonrası uzun süre sahalardan uzak kalacaktı.2008-09 Toronto Raptors: Kâbus Gibi Bir Sezon

T.J. Ford'un sakatlık süreci içerisinde Jose Calderon, artan dakikalarının getirdiği avantaj ile, müthiş performanslar çıkardı. Daha fazla sorumluluk alıyordu, İspanyol oyuncu. Ve All-Star için aday konuma bile geçiyordu.

2008 yılında All-Star olamadı, Calderon. Ama gerçekten etkileyici bir sekans yaşadı, yaşattı. Asist ve top kaybı oranlarında inanılmaz seviyelere çıktı. (14 Aralık 2007, v Indiana Pacers, 16 Asist ve 0 Top Kaybı; 25 Kasım 2007, v Chicago Bulls, 14 Asist ve 1 Top Kaybı; 16 Ocak 2008, v Sacramento Kings, 14 Asist ve 1 Top Kaybı; 5 Mart 2008, v Miami Heat, 13 Asist ve 0 Top Kaybı; 30 Mart 2008, v New Orleans Hornets, 11 Asist ve 0 Top Kaybı.) Ama 2008-09 Sezonu başındaki Jermaine O'Neal takasının bir diğer riskli tarafı da tam olarak Jose Calderon özelinde çıkabilirdi su yüzüne.

2007-08 Sezonu'ndaki T.J. Ford ve Jose Calderon birlikteliği, yeni sezonda olmayacaktı. Dolayısıyla; Calderon'un yaşayabileceği bir sakatlık hâlinde Toronto Raptors, bu bölgeye bir alternatif yaratmakta zorluk çekebilirdi. Ve ne yazık ki; Raptors adına, felaket senaryoları gerçekleşiyordu. Jermaine O'Neal, nükseden diz sakatlığı nedeniyle takımına faydalı olamadı. Jose Calderon da kasıklarındaki problemlerden dolayı, nomral sezonda 14 maç kaçırdı. Dahası antrenör Sam Mitchell, Raptors'taki beşinci sezonuna yaptığı 8-9'luk başlangıç sonrası görevinden alınacaktı. Mitchell'in yerine takımın başına getirilen Jay Triano, geri kalan bölümde 25-40 ile başarısız olsa da, Raptors'ın sorunları daha büyüktü.

Jermaine O'Neal özelinde yaşanılan hüsran, sezon ortasında yeni bir takas ile çözümlenmeye çalışıldı. Doğu Konferansı'nın 14. sırasına kadar gerilemişti, Toronto Raptors. Ve %50'lik barajın 13 galibiyet kadar altındaydı. Eski stiline geri dönmek istiyordu belli ki, Bryan Colangelo. Jermaine O'Neal, Jamario Moon ile birlikte, Miami Heat'e gönderilecekti. Karşılığında alınan isimlerden Shawn Marion, Colangelo için yabancı sayılmazdı. Phoenix Suns ve Miami Heat arasındaki Shaquille O'Neal takasında Florida'nın yolunu tutan Marcus Banks, bu defa Toronto Raptors'a geçiyordu. Ama ne var ki; bu da işe yaramadı. Playofflar'daki iki sezon sonrasında gelen 33-49, Raptors adına hiç de parlak bir sonuç değildi.

Tüm bunların ardından; Toronto Raptors'ın 2009 Yazı'nda daha fazla çalışması gerekiyordu. Öyle de oldu aslında. Toplamda 15 oyuncu (gelen ve giden) yaşandı. NBA için kolay kabullenilebilecek bir durum değil.Toronto Raptors 2009-10 Ölü Sezon: Hedo, Wright, Bellinelli, DeRozan ve Diğerleri

Bıraktığımız yerden başlayalım. Shawn Marion, içerisinde Hidayet Türkoğlu'nun da yer aldığı, dörtlü bir takasın ardından (Mavericks, Grizzlies, Magic ve Raptors) Dallas Mavericks'e geçiş yaptı.

Durum biraz karışık, açalım. Shawn Marion, Toronto Raptors'la 5 yıl için 39 milyon dolar kazanabileceği bir kontrat yaptıktan sonra, ''sign-and-trade'' ile Mavericks'e takas edildi. Mavericks, ayrıca Raptors'tan Nathan Jawai, Kris Humphries, bir miktar nakit ve Memphis Grizzlies'ten Greg Buckner'ı aldı. Karşılığında Antonie Wright ve Devean George, Raptors'a giderken; Jerry Stackhouse ile bir miktar nakit, Memphis Grizzlies'e gönderildi. Tüm bu karmaşayı dışarıdan izleyen Orlando Magic ise, takastan herhangi bir oyuncu almamasına karşın, yaklaşık 7 milyon dolarlık ''trade exception'' sahibi oldu. Zira Hidayet Türkoğlu, serbest oyuncu olarak, Toronto Raptors'a transfer oluyordu.

Toronto Raptors, Devean George ile kısa süre sonra yollarını ayırdı. Golden State Warriors'la yapılan anlaşma sonucu George, Pasifik Grubu'na giderken Warriors'ın İtalyan şutörü Marco Bellinelli, Toronto Raptors'ın yeni oyuncusu oldu. Ama Raptors'ın 2009 Yazı'ndaki hamleleri, bu isimlerle sınırlı değildi. Jason Kapono, Philadelphia 76ers'a gönderildi. Karşılığında Sixers'ın pota altı oyuncusu Reggie Evans alındı. Serbest oyunculardan Anthony Parker, kadroda tutulamadı. Cleveland Cavaliers, Parker'ı alarak önemli bir iş yaptı. Arjantinli Carlos Delfino'nun hakları, Roko Ukic ile birlikte, Milwakuee Bucks'a verilirken; Bucks'tan Amir Johnson ve Sonny Weems kadroya katıldı. Pacers'tan Jarrett Jack ile veteran sözleşmesi imzalandı. Draft gecesinde 9. sıradan geleceğin yıldız adayları arasında gösterilen DeMar DeRozan seçildi.

PG: Jose Calderon / Jarrett Jack / Quincy Douby
SG: Antoine Wright / Marco Bellinelli / Marcus Banks
SF: Hedo Turkoglu / DeMar DeRozan / Sonny Weems
PF: Andrea Bargnani / Amir Johnson / Reggie Evans
C: Chris Bosh / Rasho Nesterovic / Patrick O'Bryant

Jose Calderon'un geçtiğimiz sezondan yarım kalan bir hesabı var. 2009-10'da daha iyi olacaktır. Hidayet Türkoğlu'nun katılımı ile Calderon, T.J. Ford zamanlarındaki kadar olmasa da, iyi bir yardımcıya sahip artık. Hedo'nun oyun stili, Jose Calderon'a o öldürücü üçlüklerini daha fazla kullanma şansı verecektir. İki numarada muhtemelen Antonie Wright ile Marco Bellinelli, dakikaları paylaşacaklardır. Bellinelli'nin sahada olduğu anlarda; Calderon, Bellinelli, Turkoglu ve Bargnani gibi bir dörtlü ile oynayabilir, Chris Bosh. Avrupalılarla iyi geçinmeyi biliyor, Raptors'ın yıldız ismi. Bu anlamda, asist sayılarında bir gelişme görebiliriz 2009-10 Sezonu'nda.

Kadro değerlendirmesine ise, Toronto Raptors'ın önümüzdeki sezon için beklenen olumlu ve olumsuz tarafları ile devam edebiliriz bu noktada.2009-10 Toronto Raptors: Güçlü ve Zayıf Yönler

Karakter sahibi, Toronto Raptors. Jose Calderon, 2008-09 Sezonu'nda yaşadığı sakatlıklara rağmen, serbest atış çizgisindeki 151-154 (%98,1) isabet oranı ile tüm zamanların en iyi derecelerinden birinin altına imzasını atmıştı.

Toronto Raptors'ın çizgideki başarısı çok net şekilde çıkıyor karşımıza. Yalnızca Jose Calderon özelinde değil elbette. Geçtiğimiz sezon maç başına ortalama 20+ sayı ve 10+ ribaund ile oynayan NBA'deki dört oyuncu arasından (Dwight Howard, Al Jefferson, Zach Randolph ve Chris Bosh) yalnızca Bosh, serbest atış çizgisinde %75'lik barajı geçebilmişti. Raptors'ın güçlü yanına Marco Bellinelli, Hidayet Türkoğlu ve Andrea Bargnani gibi isimleri de ekleyebiliriz kolayca.

2009-10 Sezonu özelinde Toronto Raptors adına en güçlü taraflardan biri, hiç kuşkusuz kenar desteği olacak. Sağlık sorunları engel olmazsa; Jarrett Jack, Marco Bellinelli (Antonie Wright), DeMar DeRozan, Amir Johnson, Reggie Evans ve Rasho Nesterovic, NBA standartlarında bile hiç de fena sayılmayacak bir yedek rotasyonu. Yeteneği sınırlı olmasına karşın sahaya koyduğu enerji ile Sixers taraftarlarının favori isimlerden olan Reggie Evans, Pistons kariyerinde faul yapmadığı zamanları (ortalama her 36 dakikada 6,8 faul yapıyordu) iyi değerlendiren Amir Johnson ve farklı stili ile Rasho Nesterovic, Raptors'a pota altında seçme şansı verecektir.

2007-08: Team Assists
1. Phoenix Suns - 26,7
2. Utah Jazz - 26,4
3. Denver Nuggets - 24,7
4. Los Angeles Lakers - 24,4
5. Toronto Raptors - 23,8

2007-08: Team Turnovers
1. Detroit Pistons - 11,1
2. Toronto Raptors - 11,2
3. New Orleans Hornets - 11,3
4. San Antonio Spurs - 12,0
5. Portland Trail Blazers - 12,1

Yukarıdaki rakamlar, 2007-08 Sezonu'na ait. Toronto Raptors, Jose Calderon ve T.J. Ford'lu rotasyonu ile, asist başlığında NBA'in en başarılı beş takımı arasında yer alırken; aynı zamanda sezon boyunca en az top kaybı yapan ikinci takımdı. Müthiş bir istatistik. 2008-09 Sezonu'nda ise, durum biraz farklı. Serbest atış kategorisinin en iyisi olan Toronto Raptors (%82,4), asistlerde yine beşinci sırada. (Utah Jazz 24,7; Los Angeles Lakers 23,3; Phoenix Suns 23,2; Boston Celtics 22,7; Toronto Raptors 22,4.) Ancak top kaybı kategorisi için aynı görüntü söz konusu değil. Baraj aynı (11,1). San Antonio Spurs'ün lider olduğu başlıkta Toronto Raptors, kendisine ancak 10. sırada yer bulabiliyor. Jose Calderon'un sakatlığı ve T.J. Ford'un yokluğu, bu durumun oluşmasında önemli etken tabii.

Yeni sezonda Roko Ukic ve Willie Solomon rotasyonundan daha iyisine sahip, Toronto Raptors. Yine de ilk beşe bakıldığında; sertlik, takımın yeni sezondaki sorunu olabilir. Bir kez daha. Özellikle ribaundlarda sıkıntı yaşayabilirler.2009-10 Toronto Raptors: Hedef En Azından Sekizinci Sıra

Bryan Colangelo'nun Phoenix Suns'ta oluşturduğu formül, Toronto Raptors'ın 2009-10 Sezonu takımı özelinde de çıkabilir karşımıza. Avrupalı oyuncuların varlığından bile ulaşabiliriz bu sonuca.

Ama garip bir takım, Toronto Raptors. Hidayet Türkoğlu, 2007-08 Sezonu'ndaki kariyer yılının ardından geçtiğimiz sezon Orlando Magic ile NBA Finalleri'ne kadar yükselmeyi başarmıştı. Beklentiler yüksek olacaktır kendisinden. Andrea Bargnani'nin üzerinde oluşturulan baskı, Raptors'a negatif olarak geri dönmüştü 2006-07 Sezonu'nda. Bundan ders almış olabilir. Hidayet, EuroBasket 2009'da oynadı. Ve Raptors'ın şimdiye kadarki hazırlık maçlarında dinlendirildi. Sezona iyi başlayamazsa, sürpriz olmaz. Tıpkı Toronto Raptors gibi. Ne yapacaklarını kestirmek pek kolay değil. Yine de, %50 galibiyet barajı civarlarında dolaşarak, 8. sırayı kovalayabileceklerini söylemiş olalım. Olur mu, göreceğiz. Son güne kadar sürebilir mücadeleleri.

Sıradaki: Chicago Bulls.

1 yorum:

mustafa dedi ki...

Ellerine sağlık..Güzel bir değerlendirme olmuş..