6 Kasım 2009 Cuma

UEFA Avrupa Ligi: Galatasaray'ın Yol HaritasıGalatasaray, Dinamo deplasmanından 3-0'lık galibiyetle dönerek UEFA Avrupa Ligi'nde son 32 takım arasına kalmayı başardı.

UEFA Avrupa Ligi 2009-10 Sezonu'nda Galatasaray'ın yanı sıra Anderlecht, Shakhtar Donetsk ve Werder Bremen takımları da bir üst tura çıkmayı şimdiden garantilediler. Kalan 28 kontenjan için çok sayıda aday var. UEFA Şampiyonlar Ligi'nden sekiz ekip katılacak önümüzdeki turda UEFA Avrupa Ligi'ne. Yeniliklerle dolu bir organizasyon. Dolayısıyla, Galatasaray'ın yol haritası üzerine konuşmak ve bazı değerlendirmeler yapmak gerekebilir şimdiden. Bazı soru işaretlerinin dağılması adına en azından.

UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele, 12 ayrı grupta devam ediyor. Kendi gruplarındaki serüvenlerini ilk iki sırada tamamlayacak 24 takım, bir üst aşamada yer almaya hak kazanacak. Kalan 8 takım ise, UEFA Şampiyonlar Ligi'nden. Dörtlü gruplarda üçüncü sırayı alacak sekiz takım, UEFA Avrupa Ligi'ne geçiş yapacak. Tabii; bu noktada önemli olan, takımların son 32'de oluşacak dağılımları. Seribaşı 16 takım ve seribaşı olmayan 16 takım. Kimse için sürpriz değil burası. Detay, bu takımların gruplardaki başarılarına göre kendilerine yer edinecek olmalarında.

UEFA Avrupa Ligi'nde son 32 arasındaki 16 seribaşı takımın belirlenmesi şu şekilde olacak. 12 grupta liderliği elde eden takımlar ve UEFA Şampiyonlar Ligi'nde üçüncü sırayı elde eden sekiz takım arasındaki -puan olarak- en iyi dört takım. UEFA Avrupa Ligi'nde ikinci sırayı alan 12 takım ile UEFA Şampiyonlar Ligi'nden gelecek diğer dört takım ise, seribaşı olmadan katılacaklar kura çekimine. Bu durum, UEFA Avrupa Ligi'nde gruplarını lider bitirecek olan ekiplere büyük avantaj kazandıracaktır elbette. Dolayısıyla, birincilik ve ikincilik arasında büyük fark var. Panathinaikos karşılaşması, tam olarak bu yüzden Galatasaray ve UEFA Avrupa Ligi F Grubu için bir final.

Yol haritasına bakmakta fayda var bu anlamda. Galatasaray'ın muhtemel rakipleri kimler olabilir? ŞL'den başlayalım.

UEFA Şampiyonlar Ligi - A Grubu
1. Bordeaux, 4 maç (6-2) 10 puan
2. Juventus, 4 maç (3-1) 8 puan
3. FC Bayern, 4 maç (4-4) 4 puan
4. M. Haifa, 4 maç (0-6) 0 puan

Bayern Münih, UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu'nun üçüncü sırasında. Maccabi Haifa'nın önünde yer alacaktır mutlaka. Sıradaki eşleşme, Almanya'da İsrail ekibine karşı. Bayern'i 7 puan olarak kabul edebiliriz. Juventus maçında kazanacakları her puan, ekstra olur. Muhtemeldir ki; Bayern Münih, bu grupta üçüncü sırayı alacak. Bir ihtimal daha var. Gruptan çıkmayı garantileyen Bordeaux deplasmanında Juventus'un kazanamaması ve Bayern'in son haftada İtalya'da kazanması. Juventus'u üçüncü sıraya iter. Ama bu olasılıkta dahi A Grubu'nun 3.'sü, ''seribaşı'' tarafta kalır. (MUHTEMEL: Bayern Münih.)

UEFA Şampiyonlar Ligi - B Grubu
1. M. United, 4 maç (7-4) 10 puan
2. Wolfsburg, 4 maç (7-3) 7 puan
3. CSKA Moskova, 4 maç (6-8) 4 puan
4. Beşiktaş, 4 maç (1-6) 1 puan

UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu'ndaki senaryo belli gibi. CSKA Moskova, Manchester United deplasmanındaki son dakika golü ile üçüncülüğü garanti altına alma fırsatını kaçırdı. Beşiktaş, Old Trafford'a gidiyor. Bu anlamda, alacağı maksimum puanı 4 olarak değerlendirebiliriz. UEFA Avrupa Ligi için CSKA Moskova'nın Wolfsburg'a iç sahada yenilmesini bekleyecek. Sonrasında bir İnönü galibiyeti. Ama kolay değil tabii. Dolayısıyla, bu gruptan muhtemel rakip olarak CSKA Moskova'yı kabul etmek gerekiyor. 5-7 puan seviyesinde kalabilirler. Bu da onları ''diğer'' yapar. (MUHTEMEL: CSKA Moskova).

UEFA Şampiyonlar Ligi - C Grubu
1. AC Milan, 4 maç (6-5) 7 puan
2. Real Madrid, 4 maç (11-6) 7 puan
3. Marsilya, 4 maç (8-6) 6 puan
4. Zurich, 4 maç (4-12) 3 puan

C Grubu'nda işler biraz daha karışık. Milan, Real Madrid maçlarından dört puan çıkararak rakibiyle arasındaki ikili averajı lehine çevirdi. Büyük avantaj. Marsilya, iki maçını kaybettikten sonra Zurich galibiyetleri ile resmin içerisine girmeyi başardı. İçeride Real Madrid ve deplasmanda Milan karşısına çıkacak tabii. Milan ile Real Madrid'in -büyük sürprizler olmadığı sürece- ilk ikide kalacağını düşünebiliriz. Zurich, tek atımlık barut hakkını Milan deplasmanında kullandı. Marsilya, iki maçtan puan alamazsa, seribaşı olamayabilir. Ama yüksek ihtimalle UEFA Avrupa Ligi'ne geçiş yapacaktır. (MUHTEMEL: Marsilya).

UEFA Şampiyonlar Ligi - D Grubu
1. Chelsea, 4 maç (8-2) 10 puan
2. Porto, 4 maç (5-2) 9 puan
3. A. Madrid, 4 maç (2-8) 2 puan
4. APOEL, 4 maç (1-4) 1 puan

D Grubu'nda üst tura çıkan takımlar kesinleşti. Alt tarafta ise, UEFA Avrupa Ligi'nde son 32 kalma mücadelesi devam ediyor. 25 Kasım günü APOEL, Atletico Madrid'i konuk edecek. Rum Kesimi'nde ev sahibinin kazanması durumunda, Atletico Madrid adına tehlike çanları çalmaya başlar. Beraberlik durumunda İspanyollar avantajlı. Atletico'nun son maçı, Porto ile Vicente Calderon'da. Son iki karşılaşmadan dört puan çıkarabilirler. Bu da onları 6 puana ulaştırır. Ama UEFA Avrupa Ligi'nin son 32'sinde seribaşı olmak için yetmez. Diğer grup içinde yer alır, Atletico. (MUHTEMEL: Atletico Madrid).

UEFA Şampiyonlar Ligi - E Grubu
1. O. Lyon, 4 maç (8-2) 10 puan
2. Fiorentina, 4 maç (11-6) 9 puan
3. Liverpool, 4 maç (3-5) 4 puan
4. Debreceni 4 maç (5-14) 0 puan

E Grubu'nda Liverpool, Fransa deplasmanındaki son dakika golüyle yıkıldı. Ama her şey bitti mi, tam olarak hayır. Lyon, İtalya'dan bir puan koparmayı başarırsa; 9 Aralık gecesi Anfield Road'da yeni bir ''Olympiakos'' macerası izlenebilir. Ama Liverpool, üçüncü dahi olsa, son iki maçında kazanacağı altı puan ile 10 puanı toparlamayı başarır. Bu da Liverpool'u UEFA Avrupa Ligi'nin son 32'si için seribaşı yapmaya yeter. Liverpool mucizelerine inandığım için ''MUHTEMEL: Liverpool'' diyemiyorum. Fiorentina da gelse, Liverpool da gelse, ''seribaşı'' olur ama.

UEFA Şampiyonlar Ligi - F Grubu
1. Internazionale, 4 maç (5-4) 6 puan
2. Rubin Kazan, 4 maç (4-5) 5 puan
3. Barcelona, 4 maç (3-2) 5 puan
4. Dynamo Kiev, 4 maç (6-7) 4 puan

F Grubu hakkında kesin yargılara varmak hiç doğru değil. Dört maç haftası sonunda Barcelona'nın üçüncü basamakta kaldığı bir gruptan bahsediyoruz neticede. Fikstür hayli enteresan. Inter ile Camp Nou'da oynayacak, Barcelona. Kazanması hâlinde, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde devam eder. Kazanamazsa işler karışır. Rubin Kazan, iç sahada Dynamo Kiev ile oynuyor. Kazanırsa, 8'e puana ulaşır. Son maç, Inter deplasmanı. Sanki; üçüncülüğe yakın taraf Rubin. Bu grubun üçüncüsünün seribaşı olup olmaması, gol averajlarına bağlı kalacak gibi. (MUHTEMEL: Rubin Kazan).

UEFA Şampiyonlar Ligi - G Grubu
1. Sevilla, 4 maç (10-3) 10 puan
2. Unirea Urziceni, 4 maç (6-5) 5 puan
3. Stuttgart, 4 maç (4-6) 3 puan
4. Rangers, 4 maç (4-10) 2 puan

Düşük kaliteli bir grup, G Grubu. Sevilla, oldukça rahat şekilde, üst tur vizesini almış durumda. Alt taraf ise, oldukça karışık. Unirea Urziceni, 24 Kasım'da Sevilla'yı evinde ağırlayacak. Rehavet olur mu Sevilla'da? Liderliği mi garantilemek isterler yoksa? Unirea'nın bu süreci atlatması kolay değil. Üstelik, son maç haftasında Stuttgart deplasmanı var. Yüksek ihtimalle Unirea Urziceni düşecektir UEFA Avrupa Ligi'nde. Rangers, bir sürpriz yapmazsa tabii. Ama bu grubun üçüncüsü ''diğer'' takımlar içerisinde yer alır gibi duruyor. (MUHTEMEL: Unirea Urziceni).

UEFA Şampiyonlar Ligi - H Grubu
1. Arsenal, 4 maç (10-4) 10 puan
2. Olympiakos, 4 maç (3-5) 6 puan
3. Standard, 4 maç (6-6) 4 puan
4. AZ Alkmaar, 4 maç (3-7) 2 puan

Karışık bir grup daha. Arsenal ile Standard Liege, Emirates'te karşılaşacaklar 24 Kasım gecesi. Olympiakos, AZ deplasmanından en az bir puanla dönmek isteyecektir. Liege'nin son maçı, içeride AZ Alkmaar'a karşı. 7 puana ulaşmaları olası. Bir ihtimal 5'te kalabilirler. Olympiakos için en iyimser tahmin, 7 veya 9 puan. Bu anlamda -AZ 2'de 2 yapmazsa- Standard, biraz daha yakın. Üç takım da gelebilir. Ama yine de diğer tarafta kalmaları olası. Her ne kadar Standard, şu an için, ''seribaşı'' olarak gözükse de. (MUHTEMEL: Standard).UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki sekiz ''üçüncü'' takımın kendi aralarındaki dağılım şimdilik bu şekilde oluşuyor: 1. Marsilya (6), 2. Barcelona (5), 3. Standard (4), 4. Bayern Münih (4) ve 5. Liverpool (4), 6. CSKA Moskova (4), 7. Stuttgart (3), 8. Atletico Madrid (2). Ama yukarıdaki değerlendirmelerden sonra oluşan görüntü biraz daha farklı tabii.
 • Liverpool (Fiorentina), Bayern Münih, Atletico Madrid, Rubin Kazan (Barcelona).
 • Standard Liege, CSKA Moskova, Marsilya, Unirea Urziceni (Stuttgart).
UEFA Avrupa Ligi gruplarında lider olunması hâlinde, ilk seçenekteki rakiplerden sıyrılma imkânı oluşuyor. Son 32'de Bayern, Liverpool, Barcelona veya Atletico Madrid ayarında takımlarla eşleşmek, tercih sebebi değil elbette. UEFA Avrupa Ligi'ndeki görüntüye de bir bakalım bu noktada.
 • A: 1. Ajax, 2. Anderlecht
 • B: 1. Lille, 2. Valencia *
 • C: 1. H. Tel Aviv, 2. Hamburg
 • D: 1. Sporting, 2. Hertha Berlin
 • E: 1. Basel, 2. Roma *
 • F: 1. Galatasaray, 2. Panathinaikos
B Grubu'nda Lille, Valencia'nın iki puan önünde lider konumda. Ancak iki takım arasındaki maç, Valencia'nın evi Mestalla'da. Bu anlamda Valencia, Fransız temsilcisi karşısında önemli bir koza sahip. Ve liderlik konusunda favorim, Valencia. E Grubu'nda da benzer bir durum söz konusu. İki puan gerideki Roma, Basel'i Olimpiyat Stadı'nda ağırlayacak. Roma, liderliği alabilir.
 • G: 1. Salzburg, 2. Villarreal
 • H: 1. Fenerbahçe, 2. Twente
 • I: 1. Benfica, 2. Everton
 • J: 1. Shakhtar, 2. Brugge
 • K: 1. PSV Eindhoven, 2. Sparta Prag
 • L: 1. Werder Bremen, 2. Athletic Bilbao.
UEFA Avrupa Ligi'nde Ajax, Valencia, Sporting Lizbon, Roma, Benfica, Shakhtar, PSV Eindhoven ve Werder Bremen gibi takımlar, grup liderliğine yakın duruyorlar. Diğer tarafta ise, Anderlecht, Hertha Berlin, Sparta Prag, Brugge ve Athletic Bilbao gibi nispeten uygun takımlar var. Şurası kesin. UEFA Avrupa Ligi'ndeki görüntü, Şampiyonlar Ligi'ne göre net. Oradaki ilk dört takımı kestirmek, şimdiden pek mümkün değil. Ama grup liderliği, müthiş bir avantaj. Geçtiğimiz sezonlardan farklı olarak.

Galatasaray'ın yapması gereken, Panathinaikos karşısında kazanmak ve liderliği garanti altına almak. Sonrasında daha keskin konuşabiliriz.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

öncelikle bu güzel analiz için teşekkür ederken şu soruyu sormak istiyorum galatasarayımızın gruptaki kalan iki maçını kazanması ve en az çeyrek final oynaması halinde seneye şl de 2. torbadan kuralara girme ihtimali var mıdır

burak

kendine iyi bak dedi ki...

gruplardan sonra sampiyonlar liginden gelecek takımlarında da katılmasıyla olusacak turda, aynı ulke takımları eslesebiliyor mu? mesela bayern seri bası olarak geldi, hamburg grubu 2. tamamladı diyelim 2'si eslesebiliyor mu? oyle bir ihtimal var mı bu turda? eger ki yoksa, o eslesme hangi turdan itibaren baslıyor. tesekkur ettim.