5 Aralık 2009 Cumartesi

New Jersey Nets: Yeni Bir Rekor PeşindeNew Jersey Nets, 2009-10 NBA Sezonu’nun en fazla ilgi çeken takımı. Öyle bir performans sergiliyorlar ki; görmezden gelmek imkânsız.

Sezon öncesindeki beklentiler, Nets’in Doğu Konferansı’nın son iki sırasından birinde kalacağı yönündeydi. Bu bilinen bir gerçek. Hedef, gelecek yıllarından programlanması olarak çok daha öncelerden belirlenmişti zaten. Genç ve yetenekli oyuncular (Devin Harris, Courtney Lee, Brook Lopez, Yi Jianlian, Chris Douglas-Roberts, Sean Williams, Josh Bone) ile heyecan verici bir basketbol oynamaktan öte bir kapasitesi de yoktu Nets takımının. Genel Menajer David Thorn, 2010 Yazı’nı bekliyordu yalnızca.

İki sezon içerisinde sırasıyla Jason Kidd, Richard Jefferson ve Vince Carter elden çıkarılmıştı. Bunun tabii ki belli nedenleri vardı. Brooklyn’e taşınma arifesinde olan New Jersey Nets, yeni evinde çok daha güçlü olmak istiyordu. Bu yüzden; 2010 Yazı’ndaki o çılgınlıktan kendisine yer ayırmıştı bile. Plana göre; Devin Harris, Brook Lopez ve Courtney Lee temelli gruba All-Star seviyesindeki iki yıldız (Dwyane Wade ile Amare Stoudemire gibi bir kombinasyon) eklenecek, 2010 NBA Draftı’nın ilk sıralarından gelecek genç bir oyuncu ile Nets, harika bir takım hâline dönüşecekti.

Evet. 2009-10 Sezonu, çoktan gözden çıkarılmıştı. Galibiyet ya da mağlubiyet sayıları önemli olmayacaktı. Ama gelinen noktada tabloya bir bakmak gerekiyor.

Minnesota Timberwolves deplasmanındaki sezonun ilk maçı ile başladı her şey. Son çeyreğe 14 sayı farkla önde girmişti, New Jersey Nets. Karşılaşma sona erdiğinde ise, durum çok farklıydı. Dördüncü periyotta rakibine skorda 31-15’lik üstünlük sağlayan T’Wolves, maçı 24-6’lık inanılmaz bir koşu ile bitiriyordu. Sonuç, Timberwolves’un sezon açılış gecelerindeki başarılı başlangıcının devam etmesini sağlamıştı yalnızca; çünkü devam eden periyotta arka arkaya 15 maçı kaybeden bir takım görmeniz mümkündü. Al Jefferson ve Ryan Gomes liderliğindeki takım, ancak bir ay sonra, sürpriz bir şekilde Denver Nuggets’ı dış sahada yenerek 2-15’e geldi.New Jersey Nets taraftarları ise, hâlâ ‘’o’’ günü bekliyor. Ne zaman gelecek, aslında tüm basketbolseverler merak içerisinde.

27 Kasım gecesi Sacramento Kings’e 109-96 kaybeden Nets’te antrenör Lawrence Frank’in görevine son verilmişti –ki bu, takımın yeni sezona yaptığı girişi 0-16’ya kadar çıkarıyordu. Takım, Batı turnesindeydi ve artık geri dönülmez bir yola girilmişti. 17. maçın Staples Center’da Los Angeles Lakers’a karşı olması, şanssızlık mıdır? Olağan sonuç çıktı maçın ardından. Ev sahibi ekip, 106-87 kazanırken; New Jersey Nets, NBA Tarihi’nin en başarısız sezon başlangıç rekorunu egale ediyordu. 1988 Miami Heat ve 1999 Los Angeles Clippers takımlarının oluşturduğu kulübün üçüncü üyesi, 2010 Nets olmuştu.

2 Aralık gecesi New Jersey Nets, evine döndü. 0-18 olmamak için, Dallas Mavericks’in karşısına çıkıyordu. ‘’Kaybetmeyi kimse istemez. Bu bir süreç.’’ şeklinde konuşacaktı maçtan önce, Kiki Vandeweghe. ‘’Şu gerçeği açıklığa kavuşturalım. Bu sezon, gelişme yılı; ama 0-17’lik başlangıcı, kimse beklemiyordu. Kabul edilemez bir durum. Herkes için. Özellikle de oyuncular için.’’ Vandeweghe’nin sözleri, umutsuzluk kokuyordu adeta. Nets’in efsanevi oyuncularından Jason Kidd, Mavericks formasıyla eski takımına karşı oynayacaktı. Daha önemlisi, tarihi bir mücadele olacaktı sahada. Ama tribünlerde yalnızca 11.689 seyirci vardı.

Nets taraftarlarını eğlendiren ve salona çeken herhangi bir aksiyon yok gibi. Dallas Mavericks’in maçının son bölümündeki atraksiyonları saymazsak tabii.

Devin Harris, bir süre sakatlıklarla boğuştuğu için takımına yardım edememişti. Nets’in genç yıldızları, Harris’in yerini dolduramadı. Ama sonraki süreç de iyiye gitmedi zaten. Mavericks, 28-28 tamamlanan ilk çeyrekte saha içinden %71 ile hücum etti. Normal şartlar altında; skorun çok daha farklı olması gerekiyordu elbette. Nets’in tutunduğu dal, Mavericks’in yaptığı top kayıpları oldu. Ev sahibi ekip, rakibinin kaptırdığı altı toptan 11 sayı çıkararak skorda kaldı. Uzun sürmedi tabii. İkinci çeyrek, tam anlamıyla bir fiyaskoya dönüştü kısa bir süre içerisinde.Dallas Mavericks, maçın ikinci çeyreğinde şut yüzdesini 89,5 gibi akıl almaz bir seviyeye taşıdı. Ve bu bölümde rakibine 49-22’lik bir skor üstünlüğü sağladı.

Devre sona erdiğinde; New Jersey Nets, gayrı resmi olarak 0-18’e ulaşmıştı bile. 77-50’lik skorun altından kalkmanın imkânı yoktu. İkinci çeyrekteki son 9 saha içi denemesinde %100 ile oynayan Mavericks, 24 dakikalık ilk bölümü %81’lik şut isabet oranı ile geçerek inanılmaz bir başarının altına imzasını attı. Böylesi bir performans, en son 14 Nisan 2006 günü Los Angeles Clippers’a karşı bir devrede %82 ile şut atan Denver Nuggets özelinde görülmüştü. New Jersey Nets? Savunma? Cevabını bulmak zor tabii.

Karşılaşmadan 117-101 mağlup ayrıldı, New Jersey Nets. NBA Tarihi’nin en kötü sezon başlangıcını 0-18’lik derecesi ile eline geçirmiş durumda. Ama bitmedi. Dahası olabilir. Charlotte Bobcats, bu gece TSİ 03.00’da IZOD Center’da misafir edilecek. 1 Aralık’ta Boston Celtics’e kaybetmeden evvel arka arkaya dört maç kazanmıştı, Bobcats. Ve Stephen Jackson takasının ardından hücum edebilen bir takım hâline dönüşmüştü. Tüm bunlar, ‘’Genç Nets’’ adına iyi haberler değil. ‘’Dahası’’ndan bahsedelim. Evet, kendini aşabilir Nets. Ama bunun için en az dört maç daha kaybetmesi gerekiyor. 0-21, Amerikan sporlarının en kötü sezon başlangıcı. 1988 Baltimore Orioles (MLB).

Charlotte Bobcats, @New York Knicks, @Chicago Bulls ve Golden State Warriors. Artık bir yerden başlamak lazım. Yeter ama, değil mi?

Güncelleme: New Jersey Nets, sonunda kazandı. Charlotte Bobcats'e karşı, 97-91. Son galibiyetini de 13 Nisan gecesi Bobcats önünde almıştı.

Hiç yorum yok: