5 Aralık 2009 Cumartesi

Önizleme: 2010 FIFA Dünya Kupası Grupları2010 FIFA Dünya Kupası kuraları, dün akşam Cape Town International Convention Centre’da çekildi.

Güney Afrika’daki dev organizasyon öncesinde Fransa ve İrlanda Cumhuriyeti eşleşmesinde yaşananlar, diğer konu başlıklarının arasından kolayca sıyrılmıştı. İkinci maçtaki tartışmalı pozisyon, Thierry Henry üzerinden yıllar boyunca konuşulacak. İrlanda Cumhuriyeti adına, son derece talihsiz bir anı. Kabullenmek kolay değil tabii. ‘’33. takım’’ olma isteği de, bu başlık altından değerlendirilmeli. FIFA’nın bu teklifi reddedeceği aşikârdı. Ve tüm yaşananların ardından; dün, dört ayrı kavanozda toplam 32 ülke vardı.

Fransa, bir şekilde cezalandırıldı ama. Nasıl? Sistem üzerinden daha evvel konuşma fırsatı bulmuştuk. Buna göre; birinci kategoride, 2010 FIFA Dünya Kupası’na katılım gösteren takımlar arasında en fazla puana sahip olan 7 ülke ve ev sahibi Güney Afrika olacaktı. Son görüntüde bu formülün figürleri; Arjantin, Almanya, Brezilya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’ydı. Tabii, Kasım ayındaki sıralamaya göre. FIFA, kura çekimi öncesindeki değerlendirmesini Ekim ayı özelinden yaptı. Bu yüzden; Fransa, bir alt kategoriye düşecek ve Hollanda ile yer değiştirecekti. Henry’nin ‘’el attığı’’ Fransızlar, cezalandırılmıştı işte! Öyle mi oldu peki, hayır.

Raymond Domenech’in takımı, A Grubu’ndan katılacak turnuvaya. Ev sahibi Güney Afrika’nın seribaşı olduğu grup yani. Çok enteresan. Yine bir yolunu bulmayı başardılar. Grubun diğer temsilcileri, Meksika ve Uruguay. Turnuvanın açılış maçı, 11 Haziran Cuma günü saat 16.00’da, Güney Afrika ile Meksika arasında. İlk günün ikinci eşleşmesinde Fransa, sahaya çıkacak. 20.30’daki rakibi Uruguay. Fransa’nın favori olması, kesin bir gerçek. Diğer aday için kesin bir karar vermek zor. Uruguay’ın Luis Suarez ve Diego Forlan’lı hücum hattı, etkileyici. Meksika ve Güney Afrika arasındaki maçın galibi olursa; grup, iyiden iyiye karışır. Son derece denk takımlar.B Grubu’nda Maradona'nın Arjantini, rakiplerinden birkaç adım önde gözüküyor.

Ballon d'Or 2009 ile ödüllendirilen Lionel Messi’nin kariyeri adına, son derece önemli bir turnuva. Dünya Kupası Şampiyonluğu, Messi’yi tüm zamanların en iyisi yapma yolunda, dev bir aşama. Napoli’yi şampiyon yapmasa da olur. Arjantin’in B Grubu’ndaki ilk rakibi Nijerya. (2002’de olduğu gibi.) 2 Temmuz 2005 günü, Hollanda’nın Utrecht kentinde FIFA U-20 Dünya Kupası Finali’nde, birbirlerine rakip olan iki jenerasyonun eşleşmesi aslında. Taye Taiwo, Onyekachi Apam, Dele Adeleye, Mikel John Obi ve Sani Kaita’nın Nijerya; Fernando Gago, Lionel Messi ve Sergio Agüero’nun Arjantin kadrosunda olmaları muhtemel. Güney Kore-Yunanistan maçını kazanan, büyük avantaj elde eder.

İkinci günün son eşleşmesi, İngiltere ve ABD arasında. Güney Afrikalı aktris Charlize Theron, Cape Town’daki kura çekiminde boy gösteren isimlerden biriydi. İngiltere Milli Takımı’nın yıldızı David Beckham da. Süper yıldız, 1998 Dünya Kupası’ndaki hatasını 2002’de minimize etmişti. Ama kura çekimindeki performansı ve bireysel şansı, mazisinin tamamen unutulmasını sağlamalı. Kariyerini MLS’de sürdüren Beckham’ın ilk maçta ABD’ye karşı oynaması, müthiş bir pazarlama fırsatı. 12 Haziran 2010, saat 20.30. Kazanan, grup liderliğini de alabilir. Zira; arkadaki iki takım Cezayir ve Slovenya. İngilizler adına, harika bir kura. 2009 FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda dikkatleri üzerine çeken ABD, Slovenya’ya oranla artıları fazla olan bir takım.D Grubu’nu özel kılan isim, Harry Kewell. Avustralya’nın ilk maçı, Durban’da Almanya’ya karşı.

2006 Dünya Kupası ve Euro 2008’de ‘’iyi bir turnuva takımı’’ olduğunu yeniden kanıtlayan Almanya, grubun seribaşı. Mutlaka bunun hakkını vereceklerdir. Ama dileğimiz; birinci günü boş geçmesi yönünde tabii. Gönlümüz, Harry Kewell ve Avustralya ile birlikte. Gana, her şeye rağmen, tehlikeli. Sırbistan’ın mücadele gücü yüksek; ama ikinci kontenjan için yarış, Gana ve Avustralya arasında geçebilir. E Grubu’nda Hollanda, kura şanssızlığını minimize etmiş olarak gözüküyor. Kamerun’un gelmesi, ‘’talih’’ sayılmaz tabii. Yine de; alt gruptan Danimarka gibi tercih edilebilir bir rakip ile eşleşmek, durumu düzeltebilir. Japonya’nın potansiyeli var. Ancak Kamerun ile Avustralya, ağır basıyor Almanya arkası.

F Grubu’nda İtalya, İngiltere’ye benzer bir şekilde rahat gözüküyor. Yeni Zelanda, Paraguay ve Slovakya arasındaki yarışta Güney Amerikalılar, öne çıkabilir.

G Grubu, en heyecan verici grup. Kader Keita ismi, bu yaklaşım için başlı başına yeterli bir sebepti –ki Fildişi’nin diğer oyuncularını da eklemek lazım buraya. Şanssızlıkları, farklı bir başlık altında. 2006 Dünya Kupası’nda Arjantin, Hollanda ve Sırbistan ile aynı gruptalardı. Herkes tarafından beğeni ile karşılandılar. Olmadı. 2010’da ise; Brezilya ve Portekiz ile boğuşmak zorundalar. Keita ve Elano’yu karşılıklı izlemek mümkün. Geçtiğimiz sene Brezilya ile Portekiz arasında oynanan ve 6-2’lik Brezilya galibiyeti ile sona eren karşılaşmadaki Elano performansı akıllarda. Grubun diğer öyküsünün tarafları, Portekiz ve Kuzey Kore. 1966’nın rövanşı. 44 yıl sonra. Brezilya ve Fildişi, diyelim. Gönülden.H Grubu’nda ağırlıklı olarak İspanyolca konuşulacak. Kesin favori, İspanya. Honduras’ın işi kolay değil. Şili, son 16’daki Güney Amerika popülâsyonuna katkıda bulunabilir. İsviçre, açılışı İspanya ile yapacak. Kilit maç, 21 Haziran’da. Şili ve İsviçre arasında.

12 Haziran 2010’dan itibaren 10 gün boyunca toplam 30 maç izleme fırsatımız var. 13.30’dan 22.30’a kadar. 26 Haziran 2010, Son 16’nın ilk günü. Tahminde bulunalım, kayıtlara geçsin: ‘’Fransa v Nijerya’’. Ne çıkacak, bakalım. Devamı da olsun: Arjantin v Uruguay, İngiltere v Avustralya, Almanya v ABD, Hollanda v Paraguay, İtalya v Kamerun, Brezilya v Şili, İspanya v Fildişi. Çeyrek Final’de Hollanda ve Brezilya’dan birine yazık olabilir. Yarı Final’de potansiyel bir ''Brezilya/Hollanda v İngiltere'' eşleşmesi, heyecan verici. Final, Şampiyon, Sürpriz Takım, Gol Kralı, Yıldız Adayı vs. gibi mini anket sorularının cevaplarını aramak da. Tabii; şu an için erken.

Koca bir fikstür duruyor karşımızda. Zaman yaklaştıkça, konuşacağız elbette. İşin keyifli tarafı bu!

Hiç yorum yok: