18 Aralık 2009 Cuma

Şubat 2010: Atletico Madrid v GalatasarayUEFA Avrupa Ligi 2. ve 3. Tur kura çekimi İsviçre'nin Nyon kentinde gerçekleşti. Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi 2. Turu’nda İspanya’dan Atletico Madrid ile karşılaşacak.

İlk maç: 18 Şubat 2010, Vicente Calderon. Muhtemelen dört gün sonraki adres, İnönü Stadı. 25 Şubat 2010 ise, Atletico ile rövanş günü. Bir hafta içerisinde üç harika maç. Burası kesin. Bir ironiden de bahsetmek mümkün. Galatasaray’ın yeni sezondaki hücum hattı üzerine konuşulurken; Avrupa’dan verilen örnek, hep aynı oluyordu: Atletico Madrid. İki takımın da savunması ile hücumu arasında büyük uçurumlar var. Hücum lehine tabii. Bu anlamda ilgi çekici bir eşleşme.

Galatasaray Hücumu v Atletico Madrid Defansı

{Kader Keita, Milan Baros, Harry Kewell, Elano Blumer, Shabani Nonda, Arda Turan} vs. {Luis Perea, Juanito, Antonio Lopez, Tomas Ujfalusi, Pablo, Mariano Pernia}

Atletico Madrid Hücumu v Galatasaray Defansı

{Maxi Rodriguez, Sergio Agüero, Jose Antonio Reyes, Simao Sabrosa, Diego Forlan} vs. {Sabri Sarıoğlu, Uğur Uçar, Emre Aşık, Gökhan Zan, Servet Çetin, Hakan Balta}

Atletico, arzuladığı yerde değil. Ancak Şubat ayına kadar toparlanacaklardır. Savunmaya takviye yapabilirler –ki kulüp tarihine bakıldığında Latin oyuncuların ne denli ağırlıkta olduğunu görebiliriz. Oralardan bir oyuncu alınabilir belki, bilinmez. Tabii; bu, Galatasaray için de geçerli. Neticede; iki takımın 1974’teki eşleşmesinden farklı (Atletico, 1973-74 Sezonu Şampiyon Kulüpler Kupası Finali’ne yürürken; 1. Tur’da Galatasaray ile eşleşmiş ve İspanya’da golsüz tamamlanan maçın rövanşında takımımızı 116. dakikadaki gol ile elemeyi başarmıştı), gollü karşılaşmalar izleyebiliriz.

Atletico Madrid ve Galatasaray eşleşmesinden galip çıkacak olan takım, III. Tur’da Everton (İngiltere) – Sporting Lizbon (Portekiz) maçlarından gelen takım ile Çeyrek Final mücadelesi verecek. Everton da, Sporting de –tıpkı Atletico gibi- yeni sezonun ilk bölümünde istedikleri sonuçları alamadılar. Everton, Premier League’de şu an için düşme potasından bir puan ile ayrılıyor. Sporting Lizbon ise, 12 haftası geride kalan Liga Sagres’te lider Braga’nın 11 puan arkasında ancak altıncı basamakta kendisine yer bulabilmiş durumda. Ama… Şubat ayına gerçekten çok var.

UEFA Avrupa Ligi, son eşleşmelerle birlikte, seviye atladı. Sezon sonunda elde edilecek muhtemel başarılar, artık daha da anlamlı. Oraları görme fikri ise, şimdiden heyecan verici.

Hiç yorum yok: