24 Ocak 2010 Pazar

Buz Gibi: Galatasaray v Gaziantepspor, 1-0GSTV’de yayınlanan ‘’Rijkaard’la Soru Cevap’’ programında bir soruya şu cevabı vermişti Rijkaard:

‘’Baros’un sakatlıktan geri dönüşü bizi çok mutlu edecek, bizim için mükemmel bir olay olacak. Çünkü biliyorsunuz kendisi gol atma konusunda uzman bir futbolcu. Sakatlığından önce de bize bunu zaten kanıtladı. Sistemle ilgili soruya gelince, herhangi bir değişiklik olacakmı sorusuna gelince bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Çünkü demin ki sorumuzda da buna cevap verdik biliyorsunuz…

‘’…4-3-3 ve 4-4-2 sistemiyle oynadık 2009 yılında. 4-3-3 sisteminde forvet arkasında bir on numara koyduk, üç tane orta saha oyuncusuyla oynadık. Yani bu sistemin Baros döndükten sonra değişecek gibi yorumlar yapılmasının anlamı yok. Bir şey değişeceğini zannetmiyorum çünkü sistem birazcık oynadığınız rakiple alakalı veya eksikleriniz olabilir örneğin çok iyi bir kanat oyuncunuz olmayabilir, o anda sakat olup oynamayabilir. Bu tip şeylerle sistemde bazı değişiklikler olabilir. Karşılaştığınız rakibe görede bir sistem olabilir. Ama Baros döndükten sonra yine aynı şekilde oynadığımız gibi genelde 4-3-3 sistemiyle veya 4-4-2 sistemiyle oynayacağız.’’

Galatasaray, Gaziantepspor karşılaşmasına da 4-3-3’ten ziyade 4-4-2 ile başladı. Ve öyle de devam etti. Belki bu sahada böylesi gerekiyordu. Barış Özbek ve Caner Erkin’in iki ayrı kanatta oynadığı orta sahanın merkezinde Mustafa Sarp ile Elano Blumer vardı. Elano, sezonun ilk bölümündeki pozisyonuna göre daha defansif bir oyuncu görüntüsündeydi. Ama sahayı geniş açıdan görmenin faydalarını kullandı. Mustafa Sarp ise, tüm açıkları kapadığı gibi bir de gol atarak maçın yıldızı oldu. Hücum ikilisi, Arda Turan ile Shabani Nonda’dan kurulmuştu –ki ikinci yarıda oyuna giren Jô Alves’in Elano’nun yerini alması, biraz da bu durumla ilgiliydi.

Sezonun ilk bölümündeki ‘’Baros – Nonda’’ ikilemi üzerinden okumamak gerekiyor. Jô kenara geldiğinde, iki ihtimal vardı: Arda ve Elano. Rijkaard, tercihini Arda’dan yana kullandı. ‘’Gole ihtiyaç olduğu için çift forvete döndü.’’ yorumları oldu mu, bilmiyorum. Olmadıysa da olacaktır. Ne var ki; Galatasaray, 1. dakikadan itibaren ‘’çift forvet’’ oynadı zaten.

5 yorum:

Adsız dedi ki...

Saha ve hava koşulları uygun olsa çok daha iyi oynayacağımızı bir maçı 3 puanla kapatmak, 2.yarıya galibiyetle başlamak çok önemliydi. üstelik febeli akbaba tayfası medya isimleri puan kaybetmemizi beklerken.

elano en iyi oyunlarından birisini oynuyordu. caner, neil, balta çok etkili idiler. nonda, arda ve külliyen sağ kanadımız (barış+uğur) gününde olmayınca maçı zora soktuk. Jo iş yapacak belli... hem fuleli hem bileği yumuşak. kafa topu da alır ... hakem verdiği kırmızı karttan sonra sarı kartlarını yine unuttu... ibb ve manisa maçları aklıma geldi, sadece hakemleri açısından değil tabi ki... zurita ve olcan'a çıkmayan kartlar nasıl izah edilebilir ? suyun öte yanında ise arkadan rakibine arkadan tekme salla, sarı kartla geçiştiril ... erman hoca'yı klüpler birliği istememiş sözde... sevsinler sizi ... a.yıldırım 3-yıl, 3-şampiyonluk sözünü sağlama almak için tüm gemileri yakmış görünüyor. hakemleri, medyası ile onlara hakkettikleri dersi vereceğiz, hem sonuç olarak hem de davranış asaleti olarak...

beni bugün en çok rahatsız eden arda'nın gamsız oyunu idi. bir gs'li oyuncu, hele ki o oyuncu kaptan ise buna hiç bir maçta hakkı yok. çıkarken ayhan'a kaptanlık bandını "kerhen" uzatması da ise ayrı bir ayıbı idi.

Bülent - Ümraniye

Number 7 dedi ki...

Ben gene de bu sisteme 4-2-3-1 demeyi yeğlerim zira Arda Elano kadar olmasa da orta sahada gözüktü ve kanat organizasyonlarına da yeterince destek sağladı.

Murat dedi ki...

Bence, 2 forvet olmasının sebebi 4-3-3'ün ortasında bu Nonda'nın çok yetersiz kalacak olması yatar. Onun yerine yetenekli Elano, Caner ve Arda'nın birbirlerine daha yakın olup, öncelikle birbirleriyle paslaşmalarını teşvik eden bir sistem vardı.

Anoz dedi ki...

ardanin isi bir hayli zor... artik kaptanlik pazubandinin "verilis" sekli bile yorgulaniyorsa... yahu bo cocuk hic mi yorgun olamaz, hic mi sinirlenemez, hic mi birsey yapamaz? Yahu yanlisi olmadigi yerde yanlis yapti demek bizim herseyi nekadar abartigimizi göstermiyormu? Dün fanatik, hürriyet vs. bagirip cagirirken, kendimiz artik öyle olmusuz haberimiz yok... Ne yani kaptanlik pazubandini Ayhan abisinin koluna kendisimi takacakti? onu mu bekliyoruz? Cikti, verdi, bunun arkasinda neden herzaman birsey aramak lagzim? adamin utanmadan kilot renginide elestirirsek sasmiycam artik...!

Totalfutboll dedi ki...

İlginç bir maç oldu Galatasaray açısından.Maçın başlama düdüğüne kadar herkezde bir telaş ve bir düşünce hakimdi.Maçın oynanıp oynanmıyacağından,oynanırsa sakat vereceğimizden yada teknik oyuncularımızın bu zeminde asıl performanslaarını sergiliyemiyeceğine dair şüpheler vardı kafamızda ama maç başladı Galatasaray istekli bir futbol sergiliyordu Ahmet Arı'nın gördüğü kırmızı kart Galatasaray'ın işini dahada kolaylaştırmıştı.Nonda'nın kafalarda saç bırakmayan performansı neredeyse maçı Puan kaybına sürüklüyordu taki Mustafa Sarp'ın golüne kadar.Dakikalar 62'yi gösterdiğinde Herkez Nonda'nın çıkmasını beklerken Maçın en iyilerinden biri olan Elano'nun çıkması kuşkusuz herkezde bir şaşkınlık yarattı buna Elano'da dahil.Maça dönecek olursak Galatasaray maçın başından beri istekli ve o zemine rağmen oyun anlayışından taviz vermeden oynadı maçı.Neill'in basit oyunu ve hep ileriye oynaması Galatasaray'ın defansında aradığı özellikti.Caner'in yakaladığı form herkez tarafından beğeniyle karşılandı zira dün maçın en iyi oyuncusuydu.Hakan'ında yavaş yavaş kendini bulması sol kanadı işlek bir hale getirmişti.Sağ kanadı etkili kullanamayhan Galatasaray ligin ilk yarısındanki Sabri-Keita uyumuyla birlikte muhteşem bir kanat akınları izletecektir.Totalfutboll.blogspot.com