12 Ocak 2010 Salı

''Kendini Zidane Sanan Koca Kafalı Şey''Avustralyalı yıldız Harry Kewell’ın kirli çamaşırları sonunda ortaya çıktı.

İngiltere’de yayımlanan FourFourTwo dergisine konuşan ve bir zamanlar Leeds United’da Kewell’ın antrenörlüğünü yapan David O’Leary, Galatasaray’ın yıldız oyuncusu hakkında Türkiye’de de geniş yankı bulan açıklamalar yaptı. Ama önce Türk Medyası’ndaki yansımalardan başlamak lazım:

Habertürk, 11.01.2010, Başlık: ‘’Hocasına Kafa Atan Cimbomlu Kim?’’
Harry Kewell'ın Leeds United'ta hocalığını yapan İrlandalı David O'Leary, Kewell'ın kendisine kafa attığını açıkladı. Avustralya'nın 4-4-2 dergisine konuşan Kewell, Leeds'te çalışırken ünlü futbolcunun kendisine 'Zidane' gibi kafa attığını açıkladı. Önce Kewell'ın satılması için Başkan Ridsdale'e rapor verdiğini daha sonra ise fikrini değiştirdiğini söyledi. Kewell'ın büyük bir yıldız olduğunu belirten O'Leary, ünlü yıldız için 'Koca Kafa' ve 'Soğuk Balık' yakıştırmaları da yaptı.

Fanatik Gazetesi, 12.01.2010, Başlık: ‘’Kewell, Kendisini Zidane Sanıyordu!’’
Bir dönem Leeds United’ın başında müthiş bir jenerasyon yakalayan ve önemli başarılar elde eden İrlandalı teknik direktör David O’Leary, o dönemki öğrencisi Harry Kewell hakkında çok ilginç açıklamalar yaptı. İngiltere’de yayınlanan Four Four Two Dergisi’nde taraftarların sorularını yanıtlayan O’Leary, “Kewell ilk patladığı dönemde muhteşem görünüyordu, ama bunu kaldıramadı. Sonunda onunla ilgili tüm fikirlerim değişti ve yönetici Ridsdale’a, onu satarak kendisinden faydalanmamız gerektiğini söyledim. Sanırım kendisini Zidane sanıyordu, ama değildi. Ayrıca soğuk ve umarsız bir oyuncuydu” dedi.Habertürk, olayın arkasındaki sır perdesini ‘’Hocasına Kafa Atan Cimbomlu Kim?’’ başlığı ile vererek gerilimi ve heyecanı arttırıyor. Gelişimi farklı tabii.

2006 FIFA Dünya Kupası Finali’nde İtalya Milli Takımı’nda Marco Materazzi’ye attığı kafa nedeni ile profesyonel futbol kariyerinin son maçında kırmızı kart gören Zinedine Zidane, oldukça marjinal bir vuruş stili tercih etmişti. Herkes gibi ‘’kafa kafaya’’ tokuşturmak yerine, Materazzi’nin göğsünü hedef alan Zidane’ın bu hareketi, orijinal bulunmuştu o günlerde (-ki yukarıda bulunan fotoğrafta O'Leary, Kewell'ın kendisine ne yaptığını gösteriyor herkese).

Ama… Habertürk’ün müthiş haberciliği, Fransız efsanenin söz konusu fikri kafasında nasıl yerleştirdiğini David O’Leary’nin FourFourTwo’ya verdiği röportajın satır aralarından buldu işte! O’Leary, Kewell’ın ‘’Yeni Zidane’’ olduğunu düşünüyordu. Ve Zidane da, bu yüzden Leeds’in antrenmanlarını sürekli takip ediyordu. Yine olağan bir günde Zidane, Kewell’ın O’Leary’e kafa attığını görecekti. Tam göğsüne! David O’Leary, Avustralyalının arkasında ‘’Koca Kafa!’’ diye bağıradursun, Zidane bu hareketi beynine kazmıştı bile. Materazzi’nin tüm bunlardan haberi bile yoktu. (Haberin başındaki ifadeye bakılırsa, konuşan da Kewell'ın ta kendisi.)

Fanatik, daha ılımlı. Habertürk’ün sitesinde çıkan bu haber sonrasında, David O’Leary ile yeniden iletişime geçmiş olmalılar. Zidane, Materazzi, O’Leary ve Kewell dörtgeninde kaybolan Fanatik, gerçekleri bugün Türk futbolseverlerle paylaştı. Muhtemelen Habertürk’ün haberinde bazı yanlışlıklar vardı. Önce, dünyada çok az konuşulan İngilizce’yi bilen insanlardan yardım istediler herhalde. Ardından metni tekrar okudular. Belki, O’Leary üzerinden teyit ettiler. Ve en sonunda başlığı oluşturdular: ‘’Kewell, kendini Zidane sanıyordu!’’Bir de İngiltere’deki versiyonuna bakalım, yardım isteyelim. Ne demek istemiş ki acaba O’Leary? Daha fazla yorum yapmadan, ‘’yorumsuz’’ olmasını dilerdik aslında ama…:

Herald Sun, 10.01.2010, Başlık: ‘’David O'Leary savages ‘big head’ Harry Kewell’’

Socceroos star Harry Kewell has been labelled a "big head" and "cold fish" in a stunning attack from his former Leeds United manager, David O'Leary. O'Leary, speaking to Britain's Four Four Two magazine, said the Australia man "thought he was (Zinedine) Zidane" and had underachieved since showing great promise as a teenager with Leeds.

"Kewell looked exceptional when he burst on to the scene, but he's not lived up to it," he said. "I changed my mind about him and I told (Peter) Ridsdale (the chairman) to capitalise on him." Kewell played with Leeds from 1995 until 2003 when he was sold to English giants Liverpool. He scored 46 goals in 182 appearances for the Whites but didn't win over O'Leary. "He was also a very cold fish," the ex-boss said.

(Son not: ‘’Big Head’’: Kendini beğenmiş, kendini bir şey sanan kişi…)

2 yorum:

Serap Bahar dedi ki...

Ne kadar fesat insanlar var.

smtbkts dedi ki...

Spor Servisi'nde de geçti geçen bu olay.Bizim medya Zidane , head , Kewell falan görünce kafalarında kurmuşlar hemen olayı.