3 Ocak 2010 Pazar

Leeds United: Yıllar Sonra Yeniden OyundaFA Cup’ta günün mücadelesi, Manchester United ve Leeds United arasında gerçekleşti.

Doksan dakika boyunca sıra dışı bir çarpışmaya sahne olan maçta Leeds United, deplasmanda Manchester United’ı Jermaine Beckford’un 19. dakikada attığı golle 1-0 yenerek 2010 yılındaki ilk büyük futbol öyküsünün ana kahramanı olmayı başardı.

21. yüzyılın ilk 10 senelik bölümünü henüz geride bıraktığımız şu günlerde Leeds United’ın Old Trafford’daki epik çarpışması, izleyenlere futbolun 1980 ve 1990’lardaki o sertliğini hatırlatmış olmalı. Fair-Play, herkesin peşinden gittiği ve aslında arzu ettiği bir motto. Ama -özellikle bahsedilen yıllardaki masumiyeti özleyenler için- Leeds United’ın gösterdiği reaksiyon da uzun süre akıllarda kalacaktır. Adeta bir savaş verdi, Yorkshire temsilcisi. Ve sonunda zafere giden yolu buldu.

2000’li yılların hemen başında Avrupa’nın en kuvvetli takımlarından biriydi, Leeds United. Müthiş bir jenerasyon yakalanmıştı. Ancak yaşanılan derin malî kriz, kulübün günden güne erimesine neden olacaktı. 2003-04 Sezonu’nda 19. basamağında kaldığı Premier League’den düştü, Leeds. İki sezon sonra, ait olduğu yere geri dönmeye çok yaklaşsa da Playofflar’da başarılı olamadı. 2006-07 Sezonu’nda, yolu League One’dan geçti. Ekonomik sorunlar nedeniyle -15 puanda başladığı sezonu 5. basamakta tamamlayan Leeds, Playoff Finali’nde Doncaster’e 1-0 yenildi. 2008-09 Sezonu’nda, benzer senaryo ile, Milwall oldu Leeds’in karşısına çıkan. Şimdilerde ise, işler hiç de fena gitmiyor.Şehir Rekabeti I: Yorkshire vs. Lancashire

Ama… Sanki ‘’epik’’ mücadeleden biraz daha fazlası vardı Old Trafford’da. Leeds United ve Manchester United arasındaki müthiş çekişmeydi belki de bunun nedeni.

Şehir rekabeti. İngiltere’nin kuzeyinde birbirlerine komşu olan Yorkshire ve Lancashire eyaletlerini temsil ediyordu, iki kulüp. Bu anlamda; iki futbol takımının mücadelesinden öte bir mana taşıyorlar aslında. 15. yüzyıldaki ‘’War of the Roses’’ (Güller Savaşı), Yorkshire ile Lancashire eyaletlerinin birbirlerine karşı besledikleri düşmanlık duygularını başlatan en önemli gelişme.

İngiltere’de yıllarca yaşanan iç savaşın en kanlı ayağı belki de. Belli aralıklarla yaklaşık 30 yıl süren (1455-1485) çarpışmanın ‘’Güller Savaşı’’ olarak adlandırılmasının nedeni ise, Yorkshire (Beyaz Gül) ve Lanchashire (Kırmızı Gül) eyaletlerinin bayraklarındaki simgeler. Henry Tudor’un zaferi ile neticelenen savaşın futbol sahasına yansıması ne oldu, bilinmez; ancak bir gerçek var. Leeds United’ın yıllardır taşıdığı birinci formanın beyaz renkte olması, Yorkshire’ın beyaz gülünü temsil etmesi ile ilgili. Keza Manchester United. Kırmızı Şeytanlar da, Lancashire eyaletinin kırmızı gülüne ithafen belirliyorlar iç sahadaki forma tercihlerini.Şehir Rekabeti II: Sanayi Devrimi Sonrası Yorkshire

Rekabetin bir ayağı da ‘’Sanayi Devrimi’’ aslında. Tıpkı, Manchester ve Liverpool şehirleri arasında yaşananlarda olduğu gibi. 18. ve 19. yüzyılda gerçekleşen gelişmelerin ardından Leeds, ekonomik anlamda büyüyerek Manchester’ın önüne geçmişti. 20. yüzyılın hemen başında ise, Lancashire ve Yorkshire eyaletlerinin iki temsilcisi arasındaki mücadele, yeşil sahalara taşınca; rekabet kaçınılmaz oluyordu. Rekabet, 15 Ocak 1906 günü, Leeds City’nin Manchester United’ı 3-0 yenmesi ile başladı. 1960 ve 1970’ler ise, iki kulübün başarıları ile geçerken; İngiltere’deki holiganizm akımının etkileri, Red Army (Manchester) ve Service Crew (Leeds) özelinde yaşanıyordu.

İşin içine taraftarlar arasındaki kavgaların da girmesi, Manchester United ve Leeds United arasındaki rekabeti daha farklı bir boyuta taşımıştı. Ama İngiltere’nin holiganizm üzerine yaptığı çalışmalar ve alınan önlemlerden sonra bu gibi sorunlar, minimize edilecekti. 2000’lerin başında iki kulüp taraftarlarının birbirlerine destek olduklarını söylemek bile mümkün. En azından araları eskisi kadar kötü değil. 3 Ocak 2010’a kadar böyleydi. Tabii; bu durumda Leeds United’ın uzun süredir alt liglerde yer alması, en büyük etken. En son 2002-03 Sezonu’nda Harry Kewell'ın kafa vuruşunda bulduğu golle 1-0 mağlup edebilmişti Manchester United’ı, Leeds United. 14 Eylül 2002 günü! Old Trafford'daki son galibiyet ise, 1981 yılında.14.09.2002: Leeds United v Manchester United, 1-0

Paul Robinson – Danny Mills, Jonathan Woodgate, Dominic Matteo, Ian Harte – Lee Bowyer, Olivier Dacourt, Nick Barmby, Harry Kewell – Mark Viduka, Alan Smith.

Oyuncuların Leeds United öncesi ve sonrasındaki kariyerlerini tek tek anlatmaya gerek var mı, bilinmez; ama o dönem, son derece heyecan verici bir futbol oynanıyordu Yorkshire’da. Dahası, kulübün altyapıdan çıkardığı önemli yıldız adayları da bir şekilde kadroya girmeye başlıyordu. James Milner gibi, Aaron Lennon gibi. 2000 yılının Ocak ayında Premier League’de birinci sıraya kadar yükselmişti, Leeds United. 2010 yılının Ocak ayında ise, lider olabildiği yer League One. Ancak, yeniden heyecan verici işte. Old Trafford’daki destansı mücadele, kısa süre içerisinde ait olduğu yere döneceğinin müjdesini vermiş olmalı. Hem kendilerini desteklemeye gelen 9.000 Leeds taraftarına, hem de maçı takip eden milyonlarca futbolsevere.

03.01.2010: Manchester United v Leeds United, 0-1

Casper Ankergren – Jason Crowe, Patrick Kisnorbo, Richard Naylor, Michael Doyle – Neil Kilkenny, Jonny Howson, Bradley Johnson, Andy Hughes – Luciano Becchio, Jermaine Beckford.

3 Ocak 2010 günü, 28 yıl sonra Old Trafford’da kazanmayı başaran Leeds United’ın ilk 11’i. Müthiş bir iş çıkardılar hakikaten. Doksan dakikalık süre içerisinde Manchester United’ın her atağına karşılık verdiler. İlk yarıda ise, sahanın tek hâkimi konumundalardı. 19. dakikada Jermaine Beckford’un attığı gol, tam anlamı ile, oyun takibinin sonucu. Orta sahada Jonny Howson’ın topu kaptığı andan itibaren izlenmesi gereken bir gol. Beckford, takım arkadaşını enfes bir pasa zorluyor adeta. Oyunun devamında nelerin olabileceğini hesaplayıp orta sahada koşusuna başlıyor. Ve kontrolüne aldığı topu, açı daralmasına rağmen, ceza saha içinde Wes Brown ve Tomasz Kuszczak ikilisinin arasından Manchester United ağlarına gönderiyor. Harika bir gol.Jermaine Beckfrod: ''League One'' Golcüsünden Fazlası

Beckford, Old Trafford’daki gösterisi ile League One’dan fazlasını hak ettiğini gösterdi. Newcastle United’ın transfer teklifinde bulunduğu haberleri var. Ama daha da fazlası olmalı.

78. dakikada direğin hemen yanından dışarı giden şutu, ağlarla buluşmuş olsaydı eğer; 2009-10 Sezonu’nda ikinci yarısında kendisini Premier League’de izleme ihtimalimiz kuvvetlenebilirdi mutlaka. Aslında… Leeds United’ı her hafta evlerimizde konuk edebilsek, hiç fena olmaz. Arjantinli 10 numara Luciano Becchio –ki bir dönem Barcelona B Takımı’nda mücadele eden oyuncunun büyük kulüplerin transfer listesinde olduğu konuşuluyor- orta sahada tam bir İngiliz gibi mücadele eden Jonny Hawson, savunmanın lideri Avustralyalı Patrick Kisnorbo ve diğerleri. Leeds United, 90 dakika koştu. İnanılmaz bir direnç gösterdi. Ve yağmurlu İstanbul gününde içimizi ısıtmayı başardı.

Yıllar sonra FA Cup’ta 4. Tur’a çıkan Leeds United’ın önünde dev bir engel daha var artık.

Tottenham Hotspur ile karşılaşmak için 23 veya 24 Ocak’ta White Hart Lane’in yolunu tutacak, Leeds United. Tarihe tanıklık edelim. Efsanevi bir son daha bizi bekliyor olsun.

Hiç yorum yok: