2 Şubat 2010 Salı

2 Şubat 1936-2010: Metin Oktay 74 Yaşında‘’1936 yılının, ikinci ayının ikinci günü…

Karşıyaka Çiftefırınlar’da oturanlar o gün ebemin sevinç çığlıklarına koşmuşlar. Sekiz kız çocuğundan sonra dokuzuncu doğumda ‘’erkek evlat’’ sahibi olan anamın çığlıkları ebeminkini de bastırmış. Ablalarım, babama tuvalette yetiştirmişler büyük müjdeyi: ‘’Koş babacağım, koş! Bir oğlun oldu, aslanlar gibi…’’ Babacığım deli divane olmuş kundağımı görünce. Kimbilir belki de adımı dokuz ay ezberleyip beyninde saklamış, kimselere söylemeden.

O mutluluk tablosunda, o büyük sevinç selinde babam eğilmiş ve kulağıma üç defa seslenmiş: ‘’Metinnn… Metinnnn… Metin!..’’

Çiftefırınlar Sokağı’ndaki 17 numaralı yuvamız, o anda sevinç çığlıklarına koşan konu komşunun istilasına uğramış. Hepsi birden koro hâlinde, o şoktan kurtulamayan anamın kulak zarlarını patlatmışlar: ‘’Fatma Kadın, Fatma Kadın… Kundağı açalım, bakalım. Gerçekten erkek mi bu güzeller güzeli?..’’ Kundağımı açanlar, beni mosmor bulunca çıldıracak gibi olmuşlar. Ebem, o heyecanla göbeğimi bağlamayı unutmuş. Kundak kan içindeymiş. Eğer birkaç dakika daha merak edip açmasalar, herhalde bugün hayatta olmam mümkün olmayacaktı.’’Metin Oktay, bugün hâlâ hayatta. Ve biz O’nun 74. yaş gününü kutluyoruz. Nice yıllara!

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Çok güzel demişsin, bugün hala hayatta ve sonsuza kadar da öyle olacak...

caveksk dedi ki...

nice mutlu yıllara

Umut Icten dedi ki...

Harika bir yazi Eray. Sagol.