15 Şubat 2010 Pazartesi

2010 NBA Haier Shooting Stars2010 NBA All-Star Haftasonu Cumartesi Gecesi, birbirinden özel gösterilere sahne oldu.

Katılımcılar, ilk olarak ‘’Takım Şut Yarışması / Haier Shooting Stars’’ için boy gösterdiler American Airlines Center’da. Dört takımın iştirak ettiği bu organizasyonda her takım, üçer oyuncudan oluşuyor. Üç oyuncunun dağılımı ise şu şekilde: Aynı eyaletten bir NBA takımının yıldızı, bir WNBA takımının yıldızı ve söz konusu eyaletin takımında efsane hâline gelen eski bir NBA yıldızı. 2004 yılında Los Angeles’ın şampiyonluğu ile başlayan organizasyonun yedinci ayağında da toplam dört takım yarıştı.

Texas: Becky Hammon (Silver Stars), Dirk Nowitzki (Mavericks), Kenny Smith (Rockets).
LA: Marie Ferdinand-Harris (Sparks), Pau Gasol (Lakers), Brent Barry (Clippers).
Sacramento: Nicole Powell (Monarchs), Tyreke Evans (Kings), Chris Webber (Kings)
Atlanta: Angel McCoughtry (Dream), Joe Johnson (Hawks), Steve Smith (Hawks)

İki tur hâlinde yapılan yarışmanın birinci turunda Atlanta, sahne alan ilk takım oldu. Birinci şut noktasında Dream’den (WNBA) Angel McCoughtry, isabetli atışı 15 saniyede yapabildi. Joe Johnson, ikinci şut noktasında sorun yaşamadı. Ancak üçüncü aşamada Atlanta’nın eski yıldızlardan Steve Smith vardı. Şimdilerde TNT’de yorumculuk görevini üstlenen Smith, air-ball ile başladığı seriyi ancak yedinci denemesinde bozabilecekti. Atlanta, altıncı ve son şut noktası olan orta sahaya geldiğinde; 52 saniye kaybetmişti. Steve Smith isabeti bulduğunda ise, kronometreler 1:47’yi gösteriyordu.

Sacramento, oyunda kalabilmek için en kötü ihtimalle 1:47’nin üzerine çıkmalıydı. Ama işler, pek de göründüğü gibi değildi. Nicole Powell (WNBA) ve Tyreke Evans’ın (NBA) ardından üçüncü noktada boy gösteren Chris Webber, eski günlerini anımsatmaktan kalıyordu. Yedinci denemesinde isabeti bulan Webber ile arkadaşları, orta sahaya geldiklerinde Atlanta’ya göre dokuz saniye daha avantajlılardı her şeye rağmen. Ancak yol uzun sürdü. Elenmek üzereydiler ki; Powell, bir ‘’buzzer-beater’’ gönderdi metrelerce uzaktan. Top, çemberden geçtiğinde; Sacramento Takımı’nın karşısında 1:46 vardı.

Ev sahibi Texas, üç ayrı şehirden üç ayrı yıldız ile temsil ediliyordu: San Antonio Silver Stars’tan Becky Hammon, Dallas Mavericks’ten Dirk Nowitzki ve Houston Rockets’ın eski yıldızlarından Kenny Smith. İlk turda fazla zorlanmadı, Texas Takımı. Kolayca 1:46’nın üzerine çıkıldı. Altıncı noktadan isabet kaydedildiğinde; yalnızca 1:28 geçmişti. Ve Final Turu’nu oynamak için yeterli bir süreydi. Cevap bekleyen soru, Final’deki rakibin kim olacağıydı. Son olarak Los Angeles Takımı, gösterisini sunmaya başladı. Oldukça rahat görünüyorlardı. Clippers’ın eski yıldızı Brent Barry, altıncı aşamayı sonlandırdığında; 1:00 ile üst tura yükseliyordu, Los Angeles.

I. TUR
1:00 | Los Angeles
1:28 | Texas
1:46 | Sacramento
1:47 | Atlanta

Los Angeles ve Texas, ilk turdaki başarılarının ardından Final Turu’na çıkan takımlar oldular. Texas, daha kötü bir dereceye sahip olduğu için, Los Angeles’ın önünde başladı. Ama daha çok fırtına gibi. Becky Hammon ve Dirk Nowitzki’nin ikişer denemede ilk iki aşamayı geçmelerinin ardından Kenny Smith, tepe şutunu birinci hakkında soktu. Dördüncü noktada başarılı atış, Becky Hammon’dan geldi. Orta sahaya geldiklerinde müthiş bir süre avantajına sahip olmuşlardı zaten. Ne var ki; burada da işlerini çabuk bitirmeyi tercih ettiler. Dirk Nowitzki attı. Texas, parkuru 34.3 saniyede tamamladı.

FİNAL TURU
:34.3 | Texas
:55.2 | Los Angeles

Takım Şut Yarışması’nın Final Turu’ndaki rekor, 2006 San Antonio Takımı’na aitti. Tony Parker, Kendra Wecker ve Steve Kerr, yalnızca 25.1 saniye ile imkânsız başararak bir önceki sezon :28.0 yapan Phoenix takımını geride bırakmışlardı. Texas’ın 34.3 saniyelik derecesi ise, en iyi üçüncü olarak elimizde duruyordu. Los Angeles, bunun bilinci ile çıkmalıydı sahaya. Fena sayılmazlardı. 60 saniyenin altında bitirdiler parkuru –ki geçtiğimiz sezon şampiyon olan Detroit’in 58.4’ü düşünüldüğünde, başarılı sayılabilirlerdi. Ancak 55.2’den iyisi vardı. Texas, ev sahibi olduğu geceyi ödülle açıyordu.

Sırada: Taco Bell Skills Challenge.

Hiç yorum yok: