15 Şubat 2010 Pazartesi

2010 NBA Sprite Slam Dunk ContestNBA All-Star Haftasonu’nun Cumartesi ayağında en fazla merak edilen organizasyon, Sprite Slam Dunk Contest, yani Smaç Yarışması’ydı.

2006 yılında Philadelphia 76ers’tan Andre Iguodala’nın unutulmazlar arasına giren performansına rağmen, kısa boyunun avantajı ile, şampiyonluğa ulaşan Nate Robinson, geçtiğimiz sene de ilk turu 100 tam puanla tamamlayan Dwight Howard’ın önünde şampiyonluğa ulaşınca; Smaç Yarışması, eski heyecanını kaybetmişti. Ama Julius Erving, Michael Jordan, Vince Carter, Jason Richardson, Dominique Wilkins, Spud Webb ve Steve Francis gibi isimlerin yaptıklarının hatrına dayanmak, geçmişe sığınmak gerekiyordu.

Nate Robinson, 2009’daki başarısının ardından Smaç Yarışması’nda iki defa şampiyonluğa ulaşan beşinci isim olmuştu. (Daha önce bu seviyeye çıkan oyuncular: Michael Jordan, Dominique Wilkins, Harold Miner, Jason Richardson.) Yer aldığı sınıf, orada bulunan diğer efsaneleri düşününce, fazlaydı Nate Robinson’a. Smaç Yarışması, sevimliliğini kaybetmek üzereydi belki de. 2006’da Iguodala’nın hakkı yenilmişti, 2009’da ise önce Rudy Fernandez’in, ardından Dwight Howard’ın. Planlar, ‘’Nate Robinson vs. Dwight Howard’’ üzerine kurulmuş; ama Howard’ın ikinci pota ve telefon kulübesi esprisi, Final Turu’ndaki halk oylamasından sonra (%52-%48) değerini kaybetmişti.

Dördüncü defa katılıyordu yarışmaya, Nate Robinson. Ve kazanarak en az üç defa Smaç Şampiyonu olan ilk oyuncu unvanını elde etmek istiyordu. Bu yoldaki rakipleri, DeMar DeRozan (Toronto Raptors) Shannon Brown (Los Angeles Lakers) ve Gerald Wallace (Charlotte Bobcats) olacaktı. NBA’de bu yıl yapılan düzenlemeye göre; üç isim daha önceden belirlenmişti. Dördüncü ve son katılımcı ise, Cuma gecesi düzenlenecek Rookie Challange sonrasında kesinleşecekti. DeMar DeRozan, Çaylaklar Maçı’nın devre arasındaki yarışmada Los Angeles Clippers’tan Eric Gordon’ı halk oylaması sonunda geçerek Cumartesi gecesi de sahne almaya hak kazanmıştı.

İki tur üzerinden organize edilecekti, Smaç Yarışması. İlk turda her oyuncu, birer smaç yaptıktan sonra; ikinci haklarında NBA’deki takım arkadaşlarından yardım alacaklardı.

İlk turun birinci aşamasında DeMar DeRozan, sözünü tutacağını gösteriyordu. Toronto Raptors’ın çaylak oyuncusu, Cuma gecesi, asıl numarasını bir Cumartesi için sakladığını söylemişti. Ve hiç de fena olmayan bir hareketle başladı. Potanın arkasında geldi, topu bacaklarının arasından aldı, sol eliyle smacı yaptı. Aralarında 1986 Smaç Yarışması Şampiyonu Spud Webb’in de bulunduğu beş kişilik jüriden toplam 47 puan çıktı. Heyecan verici isimlerin başında gelen Shannon Brown, ikinci sırada sahne alan isimdi. Bir kararsızlık yaşadı önce. Ama ardından ortalamanın üzerinde bir hareket yaptı.

Faul çizgisinden zıplayan Brown, potaya doğru süzülürken el değiştirdi ve sağ eli ile tamamlayacakken sol eli ile çembere ulaştı. Jüri, belki de gecenin ilk haksızlığını burada yapıyordu. Yalnızca 37 puan çıktı Brown’a. Üçüncü sırada Gerald Wallace vardı. Sacramento Kings yıllarında katılım gösterdiğinde daha istekliydi. Ama O, artık bir süper yldızdı. Olgunlaşmıştı, belki de konsantrasyon sağlayamamıştı. Çift el ters smacına 38 puan çıktı, şansını zora soktu. İlk turda birinci denemelerin son adamı, Nate Robinson oluyordu. 2006 ve 2009’un şampiyonu, üç sayı çizgisinin gerisinden havaya attığı topu yarım dairede yakaladı ve 44 puan toplamayı başardı.

I. TUR – I. SEKTÖR
47 Puan | Nate Robinson (New York Knicks)
42 Puan | DeMar DeRozan (Toronto Raptors)
38 Puan | Gerald Wallace (Charlotte Bobcats)
37 Puan | Shannon Brown (Los Angeles Lakers)

Shannon Brown, Gerald Wallace’ın Sacramento Kings yıllarındaki versiyonu olarak kabul edilebilir. Heyecan verici dakikalarda görev alıyor daha çok. Ve skor anlamında rahat olunan zamanların dikkat çekici isimlerinden oluyor. Yarışmanın 2010 ayağındaki en merak uyandırıcı oyunculardan biriydi belki de bu yüzden. Bir de şansı vardı tabii. Kobe Bryant, kendisine yardım edecekti. 1997’de henüz 18 yaşında iken zirveye çıkan Bryant, artık gençlere yol gösteriyordu. Kobe, topu yükseğe bıraktı. Brown, yakalayarak hareketi tamamladı. Ama beklentilerin altında kalmışlardı. 41 puan çıktı.

Gerald Wallace’ın yardımcı, Flip Murray olmuştu. Murray, yarım dairede topu yere vurarak havalandırdı. Sağ dipten gelen Wallace, topu yakalayarak ters taraftan smacı yaptı. Ama ilk turdan sonra işini zaten zora sokmuştu. 40 puan alabildi. Toplamda 78’de kaldı. Üçüncü isim, DeMar DeRozan’dı. Partneri Sony Weems ile arka arkaya dizildi. Weems, birkaç adım önden giderek potanın sol panyasına topu çarptırdı. DeMar DeRozan yakaladı, değirmen yaparak hareketini tamamladı. Gecenin 50 tam puan alan tek smacıydı. Ve hak etmişti. Nate Robinson, Danilo Gallinari’den yardım aldı. Sol taraftan başladığı koşusunu, sağ taraftan aldığı pas ile sürdürdü. Ve 45 puan aldı.

I. TUR - TOPLAM
92 Puan | DeMar DeRozan (Toronto Raptors)
89 Puan | Nate Robinson (New York Knicks)
-0-
78 Puan | Shannon Brown (Los Angeles Lakers)
78 Puan | Gerald Wallace (Charlotte Bobcats)

Final Turu’nda bir kez daha Nate Robinson vardı. Son yıllarda alışılageldiği üzere. Dallas Cowboys kızları da hemen Robinson’ın arkasında yer almışlardı. 1.75’lik oyuncu, bu defa sağ çaprazdan havalandırdığı topu çember önünde yakaladı ve basit bir hareketle smacı yaptı. DeMar DeRozan ise, kazanan kombinasyonu bozmayacaktı. Sony Weems’i kullanıyordu bir kez daha. Weems, yarım dairede yüzünü çembere dönmüştü. DeRozan ise, hızla üzerine doğru gelecekti. Weems, topu panyaya çaptırdı. DeRozan ise aldığı pasın ardından takım arkadaşının üzerinden smacı yaptı.

Halk oylaması, jürinin nispeten haksız kararlarını minimize etme üzerine kurgulanıyordu birkaç yıldır. Ama geçtiğimiz sene New York’a yenilen Dwight Howard’ın ardından DeRozan’ın da benzer bir sonu paylaşması, herkesi üzebilirdi. Neyse ki; Nate Robinson, II. Tur’daki ikinci smacıyla işleri kolaylaştıracaktı. Üç sayı çizgisinin gerisinden topu panyaya gönderdi. Ve panyadan aldığı pasın ardından topu diz seviyesine kadar indirerek hareketini ters smaçla tamamladı. Daha önce iki defa şampiyon olmuş ve bunun için çok sayıda smaç yapmıştı. Ama sonuncusu, kendi özelinde en iyilerden biriydi.

FİNAL
%51 | Nate Robinson (New York Knicks)
%49 | DeMar DeRozan (Toronto Raptors)

Final’deki hareketlerin tamamlanmasından sonra, halk oylamasının sonuçları açıklandı. 2008’de Dwight Howard, Gerald Green’e üstünlük sağladığında; %78’lik bir oy oranına sahipti. 2009’da %48’de kalmıştı. %52’lik bölümün tercihi olmuştu, Nate Robinson. 2010’da da belli bir kesim, Robinson’a karşı sempatisini korumaya devam ediyordu. DeRozan, jüri sistemine devam edilseydi; mutlu sona ulaşırdı belki de. Ama %49’da kalmıştı. Nate Robinson, üçüncü şampiyonluğunu kutluyordu. Arka arkaya iki defa Smaç Yarışması’nı kazanan üçüncü isim oluyordu ayrıca. Michael Jordan ve Jason Richardson). Tebrik ederiz. Bir de... Smaç Yarıışması’ndan emekli olduğunu açıkladı. İyi haber.

Sırada: 2010 NBA All-Star Game.

Hiç yorum yok: