16 Şubat 2010 Salı

Caron Butler: Ve Bir Mark Cuban KlasiğiNBA’de All-Star Haftasonu’nun ardından takımların tüm konsantrasyonu, 18 Şubat Perşembe gecesi sona erecek olan takas sezonuna çevrildi.

All-Star şöleni devam ederken gerçekleşen geçişler de vardı. Ve Dallas Mavericks ile Washington Wizards arasında yedi oyuncuyu içerisine alan anlaşma, takas sezonunun son bölümündeki en etkileyici hamle olarak dikkat çekiyordu. Buna göre; Washington Wizards, yıldız oyuncuları Caron Butler, Brendan Haywood ve DeShawn Stevenson ile birlikte bir miktar nakit parayı Dallas Mavericks’e servis ederken; Josh Howard, Drew Gooden, Quinton Ross ve James Singleton, Washington Wizards’ın yolunu tutacaktı.

Washington Wizards, mevcut pazardaki en hareketli satıcılardan biriydi. Sezon içerisinde Gilbert Arenas ile Javaris Crittenton arasında yaşanan skandal sonrasında verilen cezalarla iki oyuncunun sezonu kapatması, Antawn Jamison ve Caron Butler gibi yüksek maaş alan isimlerin de Wizards Yönetimi tarafından pazarlanmaya çalışılması, ilginin Başkent'e dönmesi için yeterli sebepler olarak görülebilirdi. Caron Butler için yakın dönemde Boston Celtics iddiası da vardı. Jamison’ın adı ise, aybaşından bu yana hem Boston Celtics, hem de Cleveland Cavaliers için anılmaya devam ediyor.

Yenilik arıyordu Washington Wizards. ‘’Bir soluk almaya ihtiyacımız vardı. Tekrar yarışmacı bir takım hâline gelmek istiyorduk. Bu grubun bir kıvılcım yaratabileceğini düşünüyorum.’’ diyor Başkan Ernie Grunfeld. Aslında Cuma gecesi, iki kulüp anlaşmaya varmıştı. Caron Butler, Brendan Haywood ve DeShawn Stevenson, Dallas Mavericks’e geçeceklerdi. Washington Wizards ise, Mavericks’in önerdiklerinden farklı isimleri talep ediyordu. Mesela Rodrigue Beaubois gibi. Mark Cuban, Fransız oyuncunun gelecek vaat ettiğini düşündüğünden bu transfere izin vermedi. Ve takas, Mavericks’ten Quinton Ross ile James Singleton’ın Wizards’a geçmesinin ardından tamamlanmış oldu.Dallas Mavericks, Batı Konferansı’nda şampiyonluğun önemli adaylarından biri. Yedi oyunculuk bu dev anlaşmanın ardından güçlendikleri kesin. Buradan başlayalım.

2003 NBA Draftı’nda Dallas Mavericks tarafından 29. sırada seçilen Josh Howard, 431 normal sezon maçıyla hâlihazırda Mavs adına en fazla forma giyen ikinci oyuncu konumundaydı. Ama 2007 yılındaki ‘’All-Star Howard’’ olmadığı kesindi. 2007-08 sezonunda kariyer senesini yaşamıştı. Ne var ki; başından geçen olaylar (marijuana kullandığını itiraf etmesi, ABD milli marşına saygısızlık yapması gibi), değerini düşürüyordu. Bunlar, saha dışındaki yansımalardı. Diğer yandan; Howard, yaz mevsiminde sol ayak bileğinden geçirdiği ameliyatın etkisinden sıyrılamıyordu.

2009-10 sezonunda yalnızca 31 maça çıkabildi, Josh Howard. Bunlardan 9’una ilk beşte başladı. Maç başına ancak 12,5 sayı üretebildi. Oysa iki sezon önce, maç başına neredeyse 20 sayı ortalaması ile oynuyordu. Gidişi sürpriz olmadı. Ve Mavericks cephesi, karalar bağlamadı. Yerine Caron Butler geldi –ki büyük katkı sağlayabileceğini söyleyebiliriz şimdiden. Oyunun iki tarafında da Howard’dan iyi. 2009-10 sezonunda 47 maçta görev yaptı. Maç başına ortalama 16,9 sayı ve 6,7 ribaund üretti. Ama Caron Butler’ın katılımı ile Mavericks özelinde bazı yeni yapılanmalar ortaya çıkacak tabii.2009 yılında ‘’En İyi Altıncı Adam’’ seçilmeye hak kazanan Jason Terry, son 11 maça ilk 5’te başladı. Rakamları hiç fena sayılmaz. Ortalama %47 isabet ve 19,7 sayı.

Yine de… Mavericks’in bu 11 maçta aldığı 6 mağlubiyet, büyük resim üzerinde ayrıca değerlendirilmesi gereken bir durum –ki bu altı yenilginin dağılımı ilgi çekici. Rakipleri incelediğimizde; Denver, Utah, Portland ve Phoenix gibi takımlarla karşılaşmak mümkün. Batı Konferansı’ndaki var olma mücadelesi için hiç de iyi haberler değil tabii bunlar. Jason Terry, Caron Butler sonrası yeniden ‘’yedek’’ olacak. Ama durumdan şikâyetçi değil. O da, herkes için en doğrusunun ne olduğunu biliyor. Gelinen noktada; Mavericks’in bu gece Thunder karşısına ‘’Kidd-Butler-Marion-Nowitzki-Haywood’’ beşiyle çıkması bekleniyor.

Brendan Haywood… Mavericks’in ölü sezondan beri, pota altına bir takviye yapmak istediği biliniyordu. Yaz mevsiminde Orlando Magic’ten Marcin Gortat’a sundukları teklifin Magic tarafından karşılanması, Gortat dâhil herkesi şaşırtmış ve Brandon Bass’i de kaptıran Mavericks’in eli boş kalmamıştı. Yalnızca Erick Dampier ile idare etmek durumundalardı. Nispeten iyi haber, Dampier’in kontrat sezonunu yaşıyor olmasıydı. Bundan önceki en verimli performansını yine bir kontrat sezonunda gösteren Dampier, ilk bölümde beklenmeyen katkılar verse de; sezon genelinde dizindeki sakatlığın etkisinden kurtulamadı. Bir isim alınacaktı. Haywood hamlesini geçerli kılan gerçek bu.

Peki, Brandon Haywood ne verebilir Mavericks’e? Her akşam 10 (sayı)-10 (ribaund) mesela. Fena sayılmaz. Ortalama 10,8 ile NBA’in ribaund kategorisindeki en başarılı 10. ismi olan Haywood, blok yarışmasında ise beşinci sırada yer alıyor (Maç başına ortalama 2,1 blok). Sezon sonunda sözleşmesi sona erecek. Ama Cuban, Haywood için uzun vadeli düşündüğünü söyledi bile. Nowitzki ile varılması gereken bir anlaşma da var hâlâ. Yılda en az 21 milyon dolar olacaktır. ‘’Everything’s bigger in Texas’’ cümlesinin doğruluğunu Pazar gecesi, tüm dünya halkları tecrübe edindi. Dallas Mavericks de yıllık 89 M$ maaş toplamı ile NBA’in en fazla paraya ödeyen ikinci takımı. Nereye kadar, bakalım. Hedef kısa vade yine. En azından şimdilik.DeShawn Stevenson, JET ile birlikte Mavs’in kenardan getirebileceği yeni tehlike.

Washington Wizards, yeni bir hava arıyor. Çok büyük farklılık yarattı mı, pek değil. Ama kadroya katılan dört oyuncu ile sezon sonunda bir şekilde ayrılabilirler. Drew Gooden ve James Singleton sınırsız serbest kalacak. Josh Howard için takım opsiyonu var. Quinton Ross ise, ‘’opt-out’’ hakkına sahip. Belki başka planlar vardır, bilinmez. Ancak Grunfeld’i dinlemeye devam edelim. ‘’Hâlâ devam eden bazı görüşmeler var.’’ Antawn Jamison’ın gidişi olarak mı algılamamız gerekir bu açıklamayı? Görünen o. Dallas Mavericks, yeni yüzüyle bu gece Oklahoma City Thunder deplasmanında olacak. Geçiş sürecindeki Washington Wizards ise, yarın gece Timberwolves’u ağırlayacak.

NBA’de takas sezonu devam ediyor. Marcus Camby, Amare’e Stoudemire, Andre Iguodala ve daha fazlası… Konuşmamız gereken, konuşacağımız çok isim var.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Yazılarınızı zevkle takip ediyorum. Peki Jamison takasını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

SozenE. dedi ki...

Selamlar,

Çok teşekkür ederim.

Aslında dersime çalışmıştım, Jamison takası hakkında da bir yazı hazırladım. Kısa zaman içerisinde yayına vereceğim.

Artıları ve eksileri var. Amaç, LeBron'un aklını çelmek tabii -ki O da Jamison'ı istiyordu. Sezon sonunda LeBron'u tutmak istiyorsa Cavs, en kötü ihtimalle Konferans Finalleri'ne çıkmak zorunda. Belki o bile kurtarmaz.

Jamison ile olur mu, belki. Ama sanırım Ilgauskas'ın kararını da beklememiz gerekiyor. Kuvvetle muhtemel ''buy-out'' olacak. Kontratını satın alıp, serbest kalırsa; Cavs'e dönebilir. O zaman çok daha fazla dengeli bir takım hâline gelirler. Tüm bunların sonunda; Amare gelseydi, o zaman bir süre daha izlemeye devam ederdik LeBron'u Cavaliers'ta.

Gün içinde geçmeye çalışacağım, diğer takaslar ve Atletico Madrid maçı yazıları ile birlikte.

Teşekkürler tekrar.

Eray.

mümtaz dedi ki...

NBA yazılarınız oldukça doyurucu. Okurken oldukça zevk alıyorum. Aynı çizgiyi hep sürdürmeniz dileğiyle..